Euro se prăbușește la cel mai slab nivel de la începerea războiului din Ucraina după victoria lui Trump

Euro a înregistrat o scădere semnificativă față de dolarul american, atingând cel mai scăzut nivel din ultimii doi ani. Vineri, moneda europeană a scăzut cu mai mult de 1%, ajungând la 1,033 dolari, o scădere generată de așteptările negative legate de politicile economice ale președintelui ales al SUA.
Mircea Filipescu
23 nov. 2024, 11:32
Euro se prăbușește la cel mai slab nivel de la începerea războiului din Ucraina după victoria lui Trump

Cea mai mare temere a analiștilor economici și financiari este că Donald Trump ar putea impune tarife globale mai mari, ceea ce ar putea duce la scădere a volumului tranzacțiilor între SUA și Europa.

Ulterior, euro și-a revenit ușor, atingând valoarea de 1,041 dolari, conform datelor Financial Times.

Declinul euro a fost alimentat de previziunile că planurile tarifare ale lui Trump vor afecta negativ creșterea economică a Uniunii Europene.

Lee Hardman, analist valutar senior la MUFG, a declarat: „Victoria electorală decisivă a lui Trump întărește așteptările pentru o perioadă mai prelungită de dominație americană, încurajând un dolar „și mai supraevaluat”. El a adăugat că „un război comercial cu SUA este ultimul lucru de care Europa are nevoie acum, cu o creștere deja slabă”.

În plus, datele economice din zona euro au indicat o scădere neașteptată a activității economice, ceea ce a accentuat scăderea euro. Indicele managerilor de achiziții a scăzut la 48,1, sub pragul de 50 care separă expansiunea de contracție. Reacția investitorilor a fost promptă, majorând probabilitatea unei reduceri de jumătate de punct a dobânzii de referință de către Banca Centrală Europeană (BCE), de la 30% la 60%.

Citește și: O importantă bancă din România, obligată de Protecția Consumatorilor să recalculeze zeci de mii de credite. Care este motivul

Analiștii au observat că situația geopolitică din Europa, în special conflictul dintre Rusia și Ucraina, a contribuit și ea la scăderea euro, în timp ce prețurile la gazele naturale au ridicat îngrijorări legate de impactul acestora asupra economiei zonei euro. Chris Turner, șeful piețelor globale la ING, a subliniat că „comercianții își amintesc de creșterea prețurilor la gazele naturale în 2022 și de ceea ce a făcut acest lucru cu monedele europene”.

În acest context economic global, euro a fost, de asemenea, victima unei schimbări de strategie pe piețele valutare, influențată de „tranzacțiile tip Trump” care au crescut în intensitate după alegerile din SUA. Unii investitori estimează că perspectiva unor tarife semnificative ar putea duce euro la paritate cu dolarul în următoarele luni.

Euro este utilizat zilnic de peste 6 milioane de români din diaspora, conform premierului Marcel Ciolacu. Cea mai mare comunitate de români trăiește în Italia, Spania și Marea Britanie, iar mulți dintre aceștia resimt deja impactul fluctuațiilor monedei unice europene.

Citește și: Se deschide o fabrică uriașă în România, cum vezi doar în Occident. Vine cu multe locuri de muncă și salarii competitive

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Shakira, aprecieri la adresa fostului iubit. Ce a spus despre relația cu Gerard Pique, la 4 ani de la despărțire
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți