Eurobarometru: O treime dintre români cred că oamenii au împărţit planeta cu dinozaurii. Cifre halucinante scoase la suprafaţă de cel mai recent sondaj

Eurobarometrul ce măsoară poziția cetățenilor UE privind știința și tehnologia arată că 34% dintre români cred că primii oameni au trăit în acelaști timp cu dinozaurii. Este cel mai mare procent din Uniunea Europeană.
Daniel Spătaru
26 oct. 2021, 20:42
Eurobarometru: O treime dintre români cred că oamenii au împărţit planeta cu dinozaurii. Cifre halucinante scoase la suprafaţă de cel mai recent sondaj

La întrebarea dacă primii oameni au trăit în același timp cu dinozaurii, 34% dintre românii chestionați au spus că e adevărat, 45% că e fals, iar 21% au spus că nu știu.

Eurobarometrul indică că acesta este cel mai ridicat procent dintre toate țările UE, la egalitate cu Italia, deși această țară a avut un procent mai mare de persoane care consideră afirmația falsă (53%). La capătul opus, doar 3% dintre suedezii chestionați au spus că oamenii au fost contemporani cu dinozaurii, iar 86% au spus că acest lucru nu este adevărat.

De asemenea, doar 29% dintre românii chestionați au spus că afirmația ”Antibioticele omoară virusurile deopotrivă cu bacteriile” este falsă. Procente mai mici au fost în Bulgaria (22%), Grecia (20%) și Cipru (19%).

Citeşte şi Studiu. Românii, mult mai pesimiști decât ceilalți europeni. Peste un sfert dintre cetățeni cred că situația la locul de muncă se va înrăutăți în următorul an

Referitor la pandemie, doar 27% dintre români cred că vaccinurile vor avea în următoarea perioadă un efect „foarte pozitiv” în viața noastră, în comparație de media de 50% a UE, procentul fiind cel mai scăzut din blocul comunitar,

Totodată, 47% dintre români spun că încălzirea climatică provine mai curând de la ciclurile naturale decât de la activitatea umană, față de o medie europeană de 26%, iar un sfert dintre români sunt de părere că știința și tehnologia influențează negativ societatea, în timp ce doar 14% dintre români consideră că influența științei și tehnologiei pentru societate este una foarte pozitivă. 58% consideră că este destul de pozitivă, aceste procente situând România la coada clasamentului european.

 

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Răspunsul aiuritor al șefei Centrului de Sănătate Mintală, după ce a cheltuit 40.000 de lei pe telefoane iPhone 17 și Samsung S25: ”Consumă mai puțină energie”
Capital.ro
Permisul de conducere 2026. Noi reguli pentru șoferii care stau pe telefon la volan. Unde se aplică suspendarea
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Alertă în SUA: Trump a vrut să acceseze arma nucleară. Cine a reușit să-l oprească
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara