Presa germană: Europa, în pericol

În timp ce „doamna Europa”, cea tot mai detestată în străinătate, îşi continuă vizita în China comunistă, căreia Angela Merkel îi cere, culmea, ajutorul financiar întru salvarea zonei euro, editorialiştii apuseni scot în evidenţă cât de neobişnuit de populară e, acasă, şefa executivului german.
Romania TV
03 feb. 2012, 13:05
Presa germană: Europa, în pericol

În context, publicaţiile germane trimit la ultimele sondaje de opinie care indică o sporire apreciabilă a încrederii pe care germanii o au în „cancelară” şi în coaliţia ei creştin-liberală, de centru-dreapta, aflată în prezent la putere, la Berlin.

În răstimp, unii observatori lucizi din apus îşi fac mari griji în legătură cu destinul Europei, dacă, la Paris, candidatul socialist Hollande va reuşi peste câteva luni să preia puterea şi să împingă continentul spre stânga, aşa cum riscă să se întâmple dacă îl va înfrânge pe Nicolas Sarkozy.

Fiindcă, în timp ce criza a întărit-o, pe plan domestic, pe Merkel, pe colegul ei parizian l-a slăbit masiv, după cum reiese tot din sondajele de opinie.

Prestigiosul săptămânal german Die Zeit se arată alarmat de această perspectivă. Ca şi de nuanţele populist antigermane ale discursului practicat de candidatul socialist la preşedinţia Franţei. Die Zeit semnalează, surprins, într-un comentariu intitulat semnificativ, „Pericol pentru Europa”, că Francois Hollande pare, subit, să fi dobândit şi ceea ce, până nu demult, i-a lipsit cu desăvârşire: carismă, scrie Deutsche Welle.

Potrivit publicaţiei germane, „Hollande vrea să redistribuie, nu să economisească…De parcă n-ar fi criză”…

În ce priveşte paradoxa solicitare de ajutor adresată de europeni, prin Merkel, Chinei comuniste, Landeszeitung ştie că prezentarea de cereri de susţinere e însoţită întotdeauna de concesii din partea solicitanţilor.

Ziarul din Lüneburg prevede că Merkel le va face nu doar în domeniul respectării drepturilor omului, de către regimul chinez, ci şi în chestiuni legate de competitivitate.

Cam la fel vede lucrurile şi Rhein Neckar-Zeitung. Care scoate în evidenţă şi ce anume vrea Beijingul de la cancelar: „să adopte măsuri mai ample împotriva crizei. China refuză totodată, categoric, să vină în întâmpinarea Occidentului în privinţa Siriei şi a conflictului nuclear cu Iranul. China s-a transformat de la un timp încoace în adversar al vestului şi nu va accepta să-şi dea atuurile din mână”, mai scrie acelaşi ziar din Heidelberg. „Occidentul nu prea mai are ce să-i ofere Chinei” relevă şi Heilbronner Stimme.

Alţi editorialişti încearcă să desluşească dedesubturile exploziei de violenţă care a cuprins Egiptul după zecile de morţi cu care s-a soldat tragic un meci de fotbal. Teoriile conspiraţioniste sunt, din nou, la mare căutare.

Frankfurter Rundschau arată cu degetul spre potentaţii militari sau oamenii fostului regim de la Cairo. Ziarul german de stânga crede că vinovate pentru violenţe ar fi „forţe obscure” care ar vrea „să provoace frica de haos pentru a spori dorinţa de o mână forte” şi care s-ar afla şi îndărătul „pogromurilor anticreştine, neinvestigate în mod serios nici până în prezent”.

Frankfurter Allgemeine Zeitung respinge jumătăţile de adevăr, zvonurile şi miturile puse, mai nou, în circulaţie, dar concede că aparatul de securitate egiptean a clacat jalnic.

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Irina Fodor, detalii impresionante din culisele căsniciei cu Răzvan Fodor. Prin ce momente grele au trecut de-a lungul timpului
Fanatik.ro
Radu Drăgușin, criticat dur de suporterii lui Tottenham pentru prestația cu Atletico Madrid: „E foarte slab. Asta e soluția”
Capital.ro
UE pune restricții la plățile în numerar: limită de plată și verificarea identității. Se aplică în statele membre din 2027
Playtech.ro
Cum funcționează metoda „firul invizibil” la bancomate. Hoții îți pot afla PIN-ul în câteva secunde
Adevarul
„Judecați-l ca pe un criminal de război”. Un loialist al regimului lui Putin, răbufnire rară în mediul online
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Constantin Gâlcă este îndoliat. Tatăl antrenorului de la FC Rapid s-a stins din viață
iamsport.ro
Uluitor! Fără Balaci, Dobrin, Chivu sau Mutu. Florin Prunea a alcătuit echipa ideală din istoria României și a surprins pe toată lumea
MediaFlux
Se ia în calcul uciderea lui Putin. Măsuri extreme au fost luate pentru siguranța președintelui rus
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj