Europa Occidentală continuă să fie afectată de precipitaţii şi vânturi puternice

Vremea rea continuă să creeze probleme serioase în Europa Occidentală, iar prognozele pentru următoarele zile nu prea oferă motive de optimism, după cum relatează presa internaţională, potrivit Agerpres.
Romania TV
09 feb. 2014, 15:15
Europa Occidentală continuă să fie afectată de precipitaţii şi vânturi puternice

Două treimi din teritoriul Franţei se află, duminică, sub avertizare de cod galben, iar pentru trei departamente din vestul ţării – Morbihan, Loire-Atlantique şi Ille-et-Vilaine, afectate deja de inundaţii – continuă să fie în vigoare un cod roşu, după cum informează serviciul Meteo France. Avertizările sunt valabile până luni dimineaţa.

În Spania, meteorologii au emis avertizări cod galben sau portocaliu pentru 44 de provincii, ameninţate de vânturi puternice, ploi sau căderi abundente de zăpadă şi valuri mari în regiunile de coastă, relatează ziarul ‘El Mundo’. Vizată este în special jumătatea de vest a ţării, cele mai mari riscuri fiind în Cadiz, Huleva şi Navarra. Litoralul atlantic se află sub cod portocaliu, iar zonele de pe malul Mediteranei, sub cod galben din cauza valurilor foarte puternice.

Marea Britanie, care a avut deja de suferit din cauza inundaţiilor şi a rafalelor de vânt, va avea luni o zi mai liniştită, dar trebuie să se pregătească pentru o nouă furtună începând de marţi, scrie ‘Daily Mail’, citând serviciile de meteorologie.

Inundaţiile şi alunecările de teren au întrerupt circulaţia feroviară în mare parte din sud-vestul Angliei, unde unele zone sunt acoperite de apă de mai bine de o lună, după cea mai ploioasă lună ianuarie înregistrată vreodată, relatează Reuters duminică.

Premierul britanic, David Cameron, a anunţat zilele trecute o finanţarea suplimentară pentru consolidarea şi repararea digurilor după ce valurile uriaşe au distrus un dig la Dawlish, în Devon, şi au distrus postamentul căii ferate din acel sector.

Având în vedere şi prognozele pentru începutul săptămânii, s-a recurs şi la ajutorul armatei pentru construirea de diguri.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
S-a întâlnit cu Dan Petrescu și a rămas uimit de cum arată antrenorul după problemele medicale avute: „Vă spun foarte sincer”
Capital.ro
Dezvăluire despre Traian Băsescu. Ion Cristoiu a spus tot. Ordinul dat de fostul președinte: S-a pus la cale operațiunea
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Mesaj exploziv din partea fostului antrenor al Craiovei: ”Mirel a plecat plângând, i s-a luat șansa la titlu și a fost lucrat fără să poată spune adevărul. Slugoii și maimuțoii din jurul lui Mike au jubilat că au scăpat de el”
MediaFlux
Tichete pentru plata facturilor la energie. Câți români au primit cardurile în realitate
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul