Simona Halep, în turul doi la Roland Garros 2019 după 6-2, 3-6, 6-1 cu Ajla Tomljanovic. Şi-a aflat viitoarea adversară

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a câștigat, marţi, partida cu Ajla Tomljanovic (26 de ani, 47 WTA) din primul tur de la Roland Garros 2019, scor 6-2, 3-6, 6-1. Pentru calificarea în turul al doilea, Simona Halep va primi un cec de 87.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

28 mai 2019, 17:20

Simona Halep o va întâlni în turul doi pe Magda Linette (87 WTA), din Polonia, care a trecut de Chloe Paque, scor 3-6, 6-1, 6-2.

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au calificat în turul doi la dublu la Roland Garros 2019

Simona Halep a început tare meciul cu Ajla Tmljanovic și s-a distanțat rapid la 3-0. Abia atunci australianca a dat o replică și a reușit să-și câștige de două ori serviciul. Cele şase lovituri câștigătoare și procentajul excelent pe primul serviciu au ajutat-o pe câștigătoarea de anul trecut de la Roland Garros să-și adjudece ușor primul set, 6-2.

Setul secund n-a mai fost la același nivel pentru Simona Halep. A început tare, dar apoi greșelile neforțate și câteva raliuri pierdute au făcut-o pe să o lase pe Ajla Tomljanovic să ducă scorul la 3-1. Chiar dacă a făcut 3-2 imediat, apoi lucrurile au luat-o la vale pentru Simona Halep, care a cedat setul secund, 3-6.

În decisiv, Simona Halep a demolat-o pe Ajla Tomljanovic. A revenit la agresivitatea din primul set, a făcut mult mai puține greșeli, s-a dus la 5-0 și s-a impus în jumătate de oră, 6-1.

ROLAND GARROS 2019. Irina Begu, prima jucătoare a zilei calificată în turul doi. A câştigat în doar 58 de minute