Euthyrox, de negăsit în aceste zile în România. Anunţ de ultima oră de la Ministerul Sănătăţii

Euthyrox este un medicament greu de găsit zilele aceastea în România. Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat, joi, că va fi mărită cantitatea de Euthyrox care va fi pusă pe piaţă, având în vedere cererea mare.
Romania TV
19 mart. 2020, 09:28
Euthyrox, de negăsit în aceste zile în România. Anunţ de ultima oră de la Ministerul Sănătăţii

„Producătorii au fost tot timpul alături de noi, au luat măsuri, încât am putut trece peste această perioadă în care Asia de Sud-Est şi India au fost afectate. În următoarea perioadă ne-am lovit de o lipsă de pe piaţă a Euthyrox şi Metformin, lipsă oarecum artificială, în contextul în care intrau pe piaţă 50.000 de Euthyrox, să spunem, dar stocul se epuiza foarte repede. Am luat legătura cu producătorii şi în perioada imediat următoare vom mări această cantitate care va trebui pusă pe piaţă”, a spus Nelu Tătaru, invitat la dezbatere online la DC News.

El a precizat că, în contextul infecţiei cu coronavirus, la nivelul României a existat la un moment dat şi un necesar de medicamente, care a trebuit să fie raportat şi în funcţie de evoluţia situaţiei şi pandemiei din China şi la nivelul Asiei de Sud-Est, inclusiv în India.

„Ca mari producători de materii prime, am avut nişte momente când a trebuit să ne facem o evaluare la tot ceea ce înseamnă medicamente. Agenţia Naţională a Medicamentului a făcut rapoarte repetate, având în vedere că era un şir de 13 medicamente care nu mai puteau fi produse, între care şi preparate care conţineau Paracetamol. Atunci am evaluat şi am găsit că aveam alternative la fiecare dintre ele, chiar la unele şi câte 35 de alternative”, a mai spus Nelu Tătaru.

Secretarul de stat a făcut un apel către populaţie să nu facă depozite de medicamente acasă, dând exemplu Euthyrox, în ultima săptămână sosind 28.000 de cutii care s-au epuizat foarte repede.

„Odată cu Starea de Urgenţă, în acele măsuri grupurile de lucru au iniţiat mai multe proceduri, iar cererile noastre au fost acceptate şi plafonarea preţului la medicamente şi la materiale sanitare fac ca şi această parte a problemei să devină un pic mai uşoară şi să o putem gestiona”, a afirmat secretarul de stat. 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Denise Rifai a făcut primele declarații după ce Cătălin Măruță a preluat emisiunea Furnicuțele, de pe Antena 1! Mesaj emoționant
Fanatik.ro
Omul care a scris istorie pentru Dinamo l-a sunat în direct pe Horia Ivanovici. A vrut să-i spună gluma zilei: „Se devalorizează leul!”
Capital.ro
Alertă MAE pentru românii aflați în Spania. Nivel maxim de prealertă în Valencia în ziua eclipsei solare
Playtech.ro
Cătălin Măruță revine pe micul ecran. Va prezenta „Furnicuțele” la Antena 1. Denise Rifai se retrage din emisiune
Adevarul
Autostrada Moldovei și schimbările observate de șoferi: „Este vis. Drumul e și mai rapid și mult mai relaxant”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandru este unul din tinerii care a fost spulberat de mașină, în Brașov. Urma să împlinească 27 de ani peste 10 zile: „Drum lin spre cer, iubirea mea”
iamsport.ro
BREAKING | Fostul atacant din SuperLiga, la un de a semna cu FCSB! Detaliile unei reveniri neașteptate
MediaFlux
Zelenski caută pace pentru Ucraina. Președintele a predat negociatorilor americani propuneri pentru încheierea războiului cu Rusia
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat