EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Baremul de corectare la română NU se va revizui

EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Ministrul interimar al Educaţiei, Liviu Pop, a declarat, marţi, că baremul de corectare a probei scrise la limba şi literatura română nu se va schimba din cauza subiectului care a creat controverse în rândul profesorilor şi elevilor.
Romania TV
26 iun. 2012, 13:39
EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Baremul de corectare la română NU se va revizui

EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Liviu Pop a precizat că lucrările la proba de limba română din cadrul Evaluării Naţionale sunt corectate în baza baremului deja stabilit, deşi unul dintre subiecte a fost „ambiguu” şi a generat controverse. Oficialul a mai spus, legat de subiectul respectiv, că Ministerul Educaţiei a cerut părerea mai multor specialişti, inclusiv de la Academia Română, iar 90% dintre aceştia s-au pronunţat în favoarea rezolvării prevăzute în barem.

Nu există posbilitatea de revizuire a baremului la limba şi literatura română. Este greu de schimbat regulile în timpul jocului. Nu va fi o problemă notarea elevilor, cu sau fără acest răspuns la întrebarea care a creat controverse”, a declarat Liviu Pop în cadrul unei conferinţe de presă.

Oficialul a completat că subiectul controversat demonstrează că programa şcolară este deficitară şi trebuie modificată. „În doi ani de zile, la Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei s-a scris o singură programă, cea pentru clasa pregătitoare. (…) Institutul va avea un nou director. Actualul director a intrat în concediu fără plată”, a mai spus Pop.

Citeşte şi EVALUARE NAŢIONALĂ 2012. Prezenţa la proba de limba română, mai mică cu circa 20%

Absolvenţii claselor a VIII-a au susţinut luni, 25 iunie, proba de limba şi literatura română. În două ore, elevii au avut de rezolvat varianta 6, o variantă dificilă, potrivit profesorilor de română.

Nemulţumirea elevilor a pornit de la Subiectul II, cerinţa 3 de la examenul de limba şi literatura română.

Elevii de clasa a VIII-a au semnat o petiţie online prin care cer Ministerului Educaţiei să revizuiască baremul de la examenul de limba şi literatura română, din cadrul Evaluării Naţionale 2012.

„Având în vedere discuţiile de pe forumuri şi dezbaterile aprinse din presă, este evident că subiectul II.A.3 a fost unul de dificultate mare, care a dat naştere la interpretări şi controverse. (…) Solicităm revizuirea de urgenţă a baremului aprobat, în sensul punctării ca şi corecte atât a variantei C.”propoziţie subiectivă”, cât şi a variantei B. „propoziţie predicativă”, potrivit petiţiei online.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Contracte de zeci de milioane pentru uniforme: cine îmbracă polițiștii de frontieră până în 2027
Capital.ro
UPDATE: Decizie pentru Călin Georgescu și Potra în dosarul de lovitură de stat. Curtea de Apel București a dat undă verde
Playtech.ro
Oficial: pensionarii primesc ajutoare în două tranșe. Lunile în care se vor face plățile și cine va primi până la 1.000 de lei
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Cum a fost găsit Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur: Suspecții au încheiat acorduri cu justiția VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj