Evaluare Nationala 2018. Rezultate FINALE Capacitate după contestații pe edu.ro

Evaluare Națională 2018 edu.ro. Rezultate finale după contestații. Sâmbătă, până în ora 12.00, elevii vor afla notele finale. Ele nu se mai modifică, iar în urma contestațiilor, notele pot crește sau pot fi mai mici decât cele inițiale.
Filip Stan
23 iun. 2018, 06:38
Evaluare Nationala 2018. Rezultate FINALE Capacitate după contestații pe edu.ro

Evaluare Națională 2018 edu.ro. Rezultate finale după contestații. Emoții mari pentru elevii care au depus contestații după ce au susținut Evaluarea Națională la Limba Română, Limba Maternă și Matematică. Elevii află pe site-ul evaluare.edu.ro notele finale.

Evaluare Națională 2018 edu.ro. Rezultate finale după contestații. Sâmbătă, până în ora 12.00, elevii vor afla notele finale. Ele nu se mai modifică, iar în urma contestațiilor, notele pot crește sau pot fi mai mici decât cele inițiale. Ministerul Educaţiei Naţionale a transmis că 73,5% dintre elevii de clasa a VIII-a care au participat la sesiunea din 2018 de la Evaluarea Naţională au medii mai mari sau egale cu 5.

Evaluare Națională 2018 edu.ro. Rezultate finale după contestații. Potrivit unui comunicat de presă, „situaţia statistică generală relevă că din cei 142.847 de candidaţi prezenţi, un număr de 104.972 de candidaţi a obţinut medii mai mari sau egale cu 5 (cinci) – 73,5%”.

Evaluare Națională 2018 edu.ro. Rezultate finale după contestații. Potrivit centralizării MEN, 319 candidaţi au încheiat examenul cu media generală 10.

Evaluare Națională 2018 edu.ro. Rezultate finale după contestații. Rata de participare la sesiunea 2018 a Evaluării Naţionale a fost de 94,8% – 142.847 de candidaţi prezenţi dintr-un total de 150.603 elevi înscrişi. 

Evaluare Națională 2018 edu.ro. Rezultate finale după contestații. La proba de Limba şi literatura română au obţinut note peste 5 un număr de 118.969 de candidaţi (83%), în timp ce 2.089 de candidaţi au fost notaţi cu 10.

Evaluare Națională 2018 edu.ro. Rezultate finale după contestații. La Matematică, 87.577 de candidaţi (61,3%) au note peste 5, iar 1.903 candidaţi au obţinut nota 10.

Evaluare Națională 2018 edu.ro. Rezultate finale după contestații. Media generală obţinută la Evaluarea Naţională are o pondere de 80% în calculul mediei pe baza căreia se realizează admiterea în clasa a IX-a.

REZULTATELE la examenul de EVALUARE NAŢIONALĂ 2018 au fost afişate marţi, 19 iunie. Între orele 14.00 – 19.00, s-au depus contestaţii pentru probele de limba şi literatura romană, matematică şi limba maternă. Peste 150.000 de elevi s-au înscris în 2018 examenul de Evaluare Naţională. 

 

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Elias Charalambous a luat decizia după ce Mihai Stoica i-a propus să revină la FCSB
Capital.ro
CNAS va verifica și decizia medicală la concediile de boală. Suspiciunile pot duce la neplata acestora
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga nu l-a iertat pe Gigi Becali: ”Se crede mare antrenor. FCSB are probleme din cauza lui!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara