Evaziune fiscală de 80 mil. lei la una din cele mai mari firme de pază din România: Licitaţii, câştigate fraudulos la stat

Una din cele mai mari firme de pază din România a făcut evaziune fiscală de 80 milioane de lei, susţin inspectorii Direcţiei Generale de Administrare a Marilor Contribuabili (DGAMC) din cadrul ANAF (Agenţia Naţională de Administrare Fiscală). Aceştia au descoperit că societatea de pază ţinea contabilitate fictivă. 
Cristina Macuc
30 aug. 2016, 16:02
Evaziune fiscală de 80 mil. lei la una din cele mai mari firme de pază din România: Licitaţii, câştigate fraudulos la stat

Inspectorii DGAMC au constatat că unul dintre cei mai importanți furnizori de servicii de securitate din România s-a sustras de plata unor obligații fiscale de peste 80 milioane de lei către bugetul de stat,
reprezentând taxa pe valoarea adãugată, impozit pe profit, impozit pe veniturile din salarii și contribuțiile aferente salariilor, precum şi impozit pe dividende, anunţă ANAF într-un comunicat remis marţi.. Conform sursei menţionate, pentru asigurarea recuperăii prejudiciului, în iulie 2016, DGAMC a sesizat organele de urmărire penală specializate.

„Contribuabilul a ținut o contabilitate fictivă, a depus la organele fiscale înscrisuri completate cu sume care nu sunt conforme cu realitatea, conducând la declararea către bugetul general consolidat a unor obligații
fiscale mult diminuate. Astfel, contribuabilul a declarat ca obligații fiscale sume pe care avea posibilitatea să le achite, în vederea obținerii certificatului fiscal cu obligații zero. Acest lucru i-a permis să participe și să câștige licitații organizate de companii de stat sau instituții ale statului, adjudecând în mod fraudulos contracte de prestari servicii”, susţine ANAF. 

De asemenea, au fost înregistrate în evidența contabilă cheltuieli fără documente justificative, fără legatură cu obiectul de activitate a firmei și în cuantum mult mai mare decât în realitate.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Când joacă Universitatea Craiova primul meci în UEFA Champions League. S-au stabilit toţi posibilii adversari în primul tur preliminar
Capital.ro
Ce se întâmplă cu banii numerar pe măsură ce cardul câștigă teren. Noua realitate care pune presiune pe comercianți
Playtech.ro
Turiștii au făcut topul celor mai neprietenoase orașe din Europa. Unele sunt pline de români. „Nu ne mai întoarcem acolo”
Un fost pușcaș marin din SUA care a luptat în Ucraina lansează un avertisment pentru NATO: „O companie ucraineană ar învinge una americană”
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Cosmin Olăroiu și Răzvan Lucescu, în cursă pentru aceeași echipă! Românii, favoriți pentru preluarea gigantului continental
MediaFlux
Pensie și concediu pentru cei care au grijă de membrii familiei. Ce prevede Statut european al îngrijitorilor
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți