Evgheni Pluşenko se consideră calomniat. Patinatorul va da în judecată un ziarist

Patinatorul Evgheni Pluşenko a anunţat că va da în judecată un comentator TV pentru calomnie, după ce acesta a afirmat că sportivul de fapt nu s-a operat şi că informaţiile privind intervenţia chirurgicală au fost o strategie de PR.
Romania TV
10 feb. 2013, 15:03
Evgheni Pluşenko se consideră calomniat. Patinatorul va da în judecată un ziarist

Fostul campion olimpic şi mondial la patinaj artistic, Evgheni Pluşenko, s-a retras de la Campionatele Europene de la Zagreb, luna trecută, după programul scurt, şi antrenorul său Alexei Mişin a anunţat ulterior că patinatorul a fost supus unei operaţii la coloana vertebrală, la o clinică din Israel.

Sâmbătă, comentatorul Andrei Jurankov, de la Eurosport, a spus că Pluşenko a minţit că s-a operat şi că totul a fost o strategie de PR: „Părerea mea este că nu a fost o astfel de operaţie şi că toată povestea, având în vedere cum a fost prezentată în mass media – a fost o exclusivitate a unui post şi doar anumite surse media au primit informaţia şi au scris despre asta -, totul pare o strategie folosită pentru acţiuni de PR în showbiz„.

Am discutat deja cu avocaţi. Luni vom intenta un proces. Mă voi lupta pentru onoarea şi pentru demnitatea mea, deoarece nu a fost doar o insultă la adresa mea, ci şi la adresa echipei mele. Asemenea personaje nu ar trebui să lucreze în televiziune„, a declarat Pluşenko.

Jurankov a declarat pentru R-Sport că nu consideră calomnioase afirmaţiile sale. „Mi-am exprimat punctul de vedere despre cum s-a prezentat cazul în mass-media. Am spus doar că a părut o strategie de PR„, a explicat comentatorul TV.

Zilele trecute, în presa israeliană au apărut speculaţii conform cărora Pluşenko nu ar fi fost operat. Soţia sportivului a negat zvonurile respective şi a postat fotografii cu Pluşenko pe un pat de spital.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Proiectul mastodont pe care nici măcar Nicolae Ceaușescu nu l-a vrut. Nu i-a plăcut ideea și a solicitat o lucrare mult mai scumpă. Se reiau lucrările în 2025 și se intră puternic în primii 35 de km
Capital.ro
Lovitură imensă pentru Elena Udrea! Autoritățile au luat decizia deja
Playsport.ro
Unde sunt radarele fixe din România, detaliul esențial oferit de Poliția Română. Aici se...
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Forțele ucrainene au publicat imagini cu sistemul antiaerian „Raven” în acțiune
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Cocktail de pesticide în farfurie: Topul celor mai contaminate alimente
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Ilie Bolojan a modificat măsurile de austeritate! Știrea momentului în România
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită prezentatoare TV. Românii nu o vor uita niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Se recalculează pensiile pentru 5 milioane de pensionari! Anunțul CNPP
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane