Evoluţia muzicii uşoare româneşti din 1930 până astăzi VIDEO

Trei tinere foarte talentate au ales să evidenţieze faptul că şi muzica uşoară românească are o istorie a sa şi au realizat un videoclip în care au prezentat evoluţia acesteia din 1930 până în prezent.
Lucia Maxim
04 oct. 2013, 12:07
Evoluţia muzicii uşoare româneşti din 1930 până astăzi VIDEO

Ana Huţu şi Beck Corlan, acompaniate de Marta Cotuna la chitară şi voce, au realizat videoclipul din „dragoste pentru România şi din dorinţa de a promova muzica românească”, cum scriu chiar ele.

Sunt mult mai multe piese valoroase în istoria muzicii uşoare româneşti şi cel puţin încă atâtea care nu merită menţionate însă, cu bune şi rele, acest proiect se vrea a fi o reprezentare subiectivă a realităţii despre muzica uşoară românească. Am ales să menţionez numele artiştilor interpreţi pentru că, de regulă, aceştia sunt asociaţi cu piesele, chiar dacă nu sunt neapărat şi compozitori sau textieri, fără a submina însă contribuţia acestora din urmă”, scrie Marta Cotuna.

Incursiunea în istoria muzicii uşoare româneşti începe cu „Zaraza” lui Cristian Vasile, trece la Maria Tănase „Mi-am pus busuioc în păr” şi „Du-mă acasă, mai tramvai” ai lui Dan Spătaru, ajunge până la hit-urile anilor ’90 cântate de Genius, Andre sau 3rei Sud-Est, dar şi la cele mai ascultate melodii din ultimii doi ani, printre care cele ale lui Connect-R, Deep Central sau Elena Gheorghe şi Guess Who.

Vă avertizăm că videoclipul este unul lung, dar îl vei parcurge cu plăcere pe măsură ce vă veţi aminti de melodiile uşoare clasice, dar şi hit-uri arhicunoscute.

Vizionare plăcută!

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?