EXCLUSIV Diana Șoșoacă a anunțat dacă mai candidează la prezidențiale, după ce anul trecut BEC i-a invalidat dosarul: „Nu-mi fac vreo speranță!”

Diana Șoșoacă a delcarat, la România TV, când ar urma să-și depună candidatura alegerile prezidențiale, în contextul în care BEC i-a invalidat dosarul depus pentru alegerile din 2025.
Alina Costache
10 mart. 2025, 17:53
EXCLUSIV Diana Șoșoacă a anunțat dacă mai candidează la prezidențiale, după ce anul trecut BEC i-a invalidat dosarul: „Nu-mi fac vreo speranță!”

Anul trecut, Biroul Electoral Central (BEC) a respins dosarul de candidatură depus de Diana Șoșoacă, după ce fusese scoasă din competiția pentru alegerile prezidențiale de Curtea Constituțională. Europarlamentara e de părere că, deși Călin Georgescu se confruntă cu aceeași situație, presa l-a transformat în „victimă”.

Citește și: Călin Georgescu a contestat decizia BEC. CCR a înregistrat cererea și trebuie să dea verdictul definitiv în 48 de ore. Simion: „Nu avem mari speranţe”

„Există mai multe posibilități (…). Tot acest plan de anulare a candidaturii lui Georgescu aparține PSD-ului, exact cum PSD-ul m-a executat pe mine. Se dorește distrugerea, se dorește distrugerea naționalismului, se introduc cai troieni. Ulterior, din domnul Georgescu au făcut acum o victimă, diferența dintre anularea cnadidaturii mele și a lui este că toate posturile TV prezintă cazul lui Georgescu încontinuu de luni de zile. La mine în 48 de ore s-a închis.

Am urmărit astăzi să văd dacă cererea mea de anulare la CEDO a Hotărârii nr. 2 a ajuns. Poșta Română îmi spune că nu are date, deși este trimisă cu confirmare de primite, nu are date care să ateste că ar fi ajuns vreodată această cerere a mea la CEDO. Se ridică din umeri, nu se știe unde este cererea mea adresată CEDO cu privire la HG nr. 2”, a declarat Diana Șooacă, la România TV.

Citește și: Călin Georgescu nu vrea să accepte înfrângerea. Fostul candidat dă în judecată Guvernul României, AEP și BEC

Diana Șoșoacă a anunțat că își va depune candidatura joi, 14 martie, cu o zi înainte de termenul limită. Aceasta nu exclude varianta de a fi din nou scoasă din cursă „la masa verde”.

„Voi candida, joi îmi voi depune candidatura și vă spune și de ce. Dacă nu aș candida, înseamnă că mie îmi e frică, că m-a învins sistemul și nicinul dintre noi nu mai trebuie să mai avem curaj vreodată. Există mai multe posibilități: ori mă interzic și pe mine, și atunci e clar că suverniștii nu au dreptul să aibă un reprezentant, la ce scandal s-a provocat acum la nivel internațional.

Este posibil și vă spun care este planul lor. Unul dintre planuri: să-mi admită candidatura, astfel să se inducă în mentalul colectiv ideea că sistemul m-a admis, pentru că ei nu au nevoie să ne interzică pe unul sau pe altul, pentru că ei au STS-ul și mașinăria de vot prin care se fură non-stop de 35 de ani. Nu-mi fac vreo speranță!”, a mai declarat aceasta.

DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Avertismentul nutriționiștilor privind pufuleții din dieta Mihaelei Rădulescu! „Evitați cât puteți pufuleții cu arome!“
Fanatik.ro
Animalul care merge la export. Carnea lui ajunge într-o țară unde aproape că nu se consumă deloc
Capital.ro
Legenda de care România s-a despărțit. Nu se mai naște altul ca el. Românii nu-l pot uita
Playtech.ro
De unde provine carnea cu care sunt pregătiți celebrii mici de la Ciotoianu. Secretul care îi face atât de gustoși
DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Adevarul
Codurile secrete de pe TikTok ale principalilor candidați la prezidențiale. Cum sunt manipulați algoritmii prezidențiabililor
wowbiz.ro
Vestea care a șocat internetul! Vedeta a fost găsită moartă înainte de ziua ei. Ce s-a întâmplat cu ea?
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Țeapa cu brânza. Cum verifici dacă e plină de amidon. Metodă simplă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
Extrageri speciale loto de 1 Mai. Loteria Română a suplimentat fondul de câștiguri
Cancan.ro
Vești de ULTIMA ORĂ despre Mihai Leu, din spital. A fost detubat și...
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
S-a renunțat la bancomat. Decizie pentru cei care au cont și card la bancă. Cum veți putea retrage cash
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
A fost ucis de fostul cumnat, pe care l-a ajutat să-și repare casa. Cuprins de aburii alcoolului, agresorul l-a înjunghiat fără milă: „Era în casă jos, plin de sânge”
Importanța mentoratului în lansarea unei cariere cât mai devreme posibil
MediaFlux
Atenție, șoferi! Camerele inteligente din trafic sunt capabile să detecteze dacă vorbești la telefon. Amenda vine direct acasă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Ministerul Educației retrage sute de diplome ale elevilor olimpici