EXCLUSIV Gabriela Firea, după evacuarea Spitalului Foişor: „Mi-au dat lacrimile. Se dă vina pe medici, pe pacienţi, numai cei care conduc nu sunt vinovaţi”

Fostul primar al Capitalei Gabriela Firea a intervenit sâmbătă la România TV pentru a comenta evacuarea de vineri noapte a Spitalului de Ortopedie Foişor, când zeci de pacienţi au fost scoşi în scaune cu rotile şi chiar pe tărgi.
George Russo
10 apr. 2021, 20:45
EXCLUSIV Gabriela Firea, după evacuarea Spitalului Foişor:

Gabriela Firea s-a declarat şocată de imaginile văzute vineri noapte şi spune că niciodată autorităţile nu-şi recunosc vina pentru deciziile luate, ci încearcă să arate cu degetul spre medici, asistenţi şi, de multe ori, chiar spre pacienţi.

„Este un moment foarte grav, nu-mi iaginam ca putem vedea aceste imagini la 30 de ani de la Revolutie. Asa cum de la inceputul pandemiei s-a dat vina pe pacienti, pe medici, pe asistenti, mereu s-au gasit vinovati, numai cei care conduc destinele Romaniei nu au fost niciodata vinovati.

Vedeti ca si la un an de la debutul pandemiei vorbim de numarul de paturi ATI, de evacuari ale unor spitale unicat. La Foisor eu si echipa mea am investit peste 150 de milioane de euro. Acum s-a gasit vinovat managerul de la Foişor, Ioan Stoica, despre care s-a spus ca este omul lui Firea, fara sa i se caute macar un CV.

Gabriela Firea: „Dacă eram primarul Capitalei, mergeam acolo. Am investit 150 de milioane de euro în Spitalul Foişor”

El este acolo de 24 de ani, nu cred ca sunt eu in vreo functie de atata timp. Nu se poate tranforma un spital in cateva ore in spital Covid, este nevoie de trasee, de aparatura specifica. Sincer va spun ca mi-au dat lacrimile si a fost unul din momentele in care mi-a parut rau ca nu mai sunt primar al Capitalei, pentru ca ma duceam acolo si aveam dreptul.

Acolo s-au facut investitii si nu ne putem bate joc de pacienti. Nu poate veni nimeni ca in dictatura sa se spuna ca in cateva ore trebuie evacuati pacientii. La Colentina, un alt spital mare nedreptatit, a fost nevoie de doua saptamani ca sa fie transformat in spital Covid. Aseara la Foisor a fost o interventie in forta, exact ca o tara bananiera.”, a spus Gabriela Firea, în exclusivitate, la România TV.

Citeşte şi: Liderii PNL îi cer lui Florin Cîţu demiterea lui Vlad Voiculescu. „Circul, bâlbâiala şi bătaia de joc au umplut paharul”

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Gest fără precedent al lui Ion Țiriac. Ce cadou a pregătit pentru Nadia Comăneci, la 50 de ani de la Montreal: ”Pe 18 iulie îi dau cheile”
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
De ce fiecare serviciu online al statului român pare blocat în 2007 și cum de încă acceptăm asta
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doctorița Cristina Lăpușneanu s-a stins din viață. O boală nemiloasă i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara