EXCLUSIV George Simion reacţionează după discursul controversat al lui Viktor Orban: „PSD-ului şi PNL-ului a fost nevoie să le atragă atenţia stăpânii lor de la Bruxelles ca să descopere tema purificării etnice promovate de UDMR”

George Simion a reacţionat după ce premierul maghiar, Viktor Orban, a atacat „amestecarea” raselor europene și non-europene. Liderul AUR spune că autorităţile din România au manifestat un total dezinteres faţă de ceea ce se întâmplă în Transilvania, lucru care a alimentat dorinţele expansioniste ale maghiarilor.
Oana Anghel
30 iul. 2022, 23:33
EXCLUSIV George Simion reacţionează după discursul controversat al lui Viktor Orban:

Noi (ungurii) nu suntem o rasă mixtă…și nu vrem să devenim o rasă mixtă”, spune Viktor Orban în timpul vizitei sale recente în România. El a adăugat că țările unde europenii și non-europenii se amestecă „nu mai sunt națiuni”.

George Simion le reproşează autorităţilor române că a fost necesar să le atragă atenţia „stăpânii lor de la Bruxelles” pentru a realiza că maghiarii promovează purificarea etnică.

George Simion, reacţie după discursul controversat al lui Viktor Orban

Acolo unde nu intervine Bucureştiul, vine Budapesta şi ocupă locul gol. Bucureştiul a trădat toată Transilvania, a lăsat descoperită toată partea de vest a ţării pentru UDMR şi pentru politicile lor de purificare etnică. Văd acum pe cei de la PSD şi cei de la PNL că se arată surprinşi de politicile lui Viktor Orban sau ale UDMR în zonă, dar aceste politici noi le reclamăm de mulţi ani şi nu ne-a ascultat nimeni. Abia acum, când stăpânii lor de la Bruxelles i-au făcut un pic atenţi, au descoperit tema aceasta a purificării etnice promovate de UDMR.

Citeste si  SUA consideră „de neiertat” afirmaţiile lui Viktor Orban privind „amestecul de rase”

E suficient să ne uităm la ce s-a întâmplat la Ditrău acum trei-patru ani. Veniseră nişte muncitori din Sri Lanka, care au fost daţi afară pur şi simplu, parcă ne-am întors în epoca nazistă, de comunitatea din Ditrău.  

Românii reclamă de foarte mult timp chestiunea aceasta, dar nu sunt auziţi la Bucureşti pentru că Bucureştiul este într-o complicitate soră cu trădarea cu cei de la UDMR. 

Nu mai avem bărbaţi de stat, din păcate, UDMR de fiecare dată alege cu cine formează guvernarea. Acum, i-a ales pe amândoi, şi pe cei de aşa-zisă stângă şi pe cei de aşa-zisă dreaptă. Viktor Orban a venit în România ca vodă prin lobodă şi dictează agenda. Viktor Orban pentru ţara lui este un lider pe care noi nu îl avem acum la conducere, din păcate în România, pentru că sunt oameni slabi. de ce mai aveau nevoie de UDMR la guvernare şi de ce este acum UDMR în continuare la guvernare după această sfidare”, a spus George Simion la România TV

Citeste si Scandal uriaş în Coaliţie. Un lider PNL cere ca UDMR să iasă de la guvernare din cauza lui Viktor Orban

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Pentru cine lucra Ion Iliescu. Ceaușescu a răbufnit în 1989 când a aflat că i-a luat locul: Tu nu m-ai lăsat să-l termin!
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend