În opinia lui Ludovic Orban, o guvernare „reformistă, modernizatoare, care să se bazeze pe o susținere publică” ar putea fi asigurată doar de tripleta PNL, USR, UDMR.
„O formulă de guvern cu partenerii afini care s-au dovedit loiali, care s-au dovedit că respectă regulile, protocolul de coaliție și programul de guvernare, respectiv USR și UDMR. Suntem la a doua desemnare în conformitate cu prevederile constituționale. Dacă a doua desemnare este restrânsă de Parlament, președintele poate dizolva Parlamentul și poate declanșa alegerile anticipate. Deci, psihologia la care se raportează parlamentarii la această a doua desemnare este diferită față de psihologia care există și poziționarea politică care există în cazul primei desemnări.
Iar președintele trebuie să folosească această pârghie constituțională pe care o are la dispoziție. Deci, repet, pentru România, cea mai benefică formă de guvernare ar fi o guvernare reformistă, modernizatoare, o guvernare care se bazează pe o susținere publică, mai ales în zona oamenilor care vor reformă, de asemenea să beneficieze de încredere la nivel internațional.
Doar PNL, USR și UDMR au capacitatea de a forma un guvern coerent care să facă ce trebuie pentru România, iar opinia mea personală este că cel mai potrivit premier este chiar Ilie Bolojan, care a fost demis în mod cu totul și cu totul nedrept de PSD, care a trădat o alianță, s-a asociat cu o alianță și a provocat această grea criză politică, deși era evident că România a fost pusă pe drumul bun și începeau să se vadă rezultate certe ale măsurilor luate de guvernul Bolojan„, a declarat Ludovic Orban la România TV
De asemenea, Orban a afirmat că cea mai mare greșeală pe care ar putea-o face președintele Nicușor Dan ar fi nominalizarea lui Sorin Grindeanu, întrucât acesta ” și-a distrus orice brumă de credibilitate în relație cu partenerii„.
„Asta este opinia mea, că este cea mai bună soluție pentru România. Iar, încă o dată, Grindeanu și-a distrus orice brumă de credibilitate în relație cu partenerii, a devenit nefrecventabil. A încercat să distrugă PNL-ul, a încercat să ia parlamentarii la bucată de la AUR, a scos USR-ul din orice formulă de guvernare și a îndepărtat UDMR„, a adăugat Ludovic Orban.