EXCLUSIV Marcel Ciolacu, despre ascensiunea lui Călin Georgescu, după primele rezultate: „Din cauza campaniei electorale, fără dialog, fără dezbateri”

Marcel Ciolacu a vorbit despre ascensiunea lui Călin Georgescu, în urma exit poll-urilor de la alegerile prezidențiale, în care acesta este situat pe locul doi, la egalitate de procente cu George Simion și Elena Lasconi, fiecare având procentajul de 20%.
Alina Costache
24 nov. 2024, 21:33
EXCLUSIV Marcel Ciolacu, despre ascensiunea lui Călin Georgescu, după primele rezultate: „Din cauza campaniei electorale, fără dialog, fără dezbateri”

Marcel Ciolacu a susținut declarații exclusive pentru România TV, în care a vorbit despre ascensiunea lui Călin Georgescu, care a obținut scorul de 20%, fiind la egalitate cu George Simion și Elena Lasconi, conform sondajului Sociopol.

Marcel Ciolacu, despre ascensiunea lui Călin Georgescu

Surprizele apar de la români. În spatele domnului Georgescu stau românii, cum și în spatele meu stau românii. Dânsul apărea în sondaje de trei – patru săptămâni. Eu cred că apariția dânsului e din cauza campaniei electorale, fiind fără dialog, fără dezbateri. Atunci a venit un candidat independent, campania a fost făcută de noi, politicienii. Eu voi continua cu toate riscurile această atitudine în campanie, fără ură, să facem cât mai multe dezbateri, să vorbim despre programele noastre”, a precizat Marcel Ciolacu.

Citește și : Călin Georgescu, primele declarații după ce a obținut 20% în turul întâi al alegerilor prezidențiale: „Poporul român a strigat, în seara asta, pace”

Cine este Călin Georgescu, candidatul surpriză al alegerilor

Călin Georgescu s-a născut pe 26 martie 1962 la București și a făcut studiile superioare la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București, în specialitatea Îmbunătățiri Funciare, după care a obținut un titlu de doctor în Pedologie la aceeași universitate. În plus, el a absolvit și programul postuniversitar „Securitate și apărare națională – geopolitică și geostrategie”, al Colegiului Național de Apărare „Carol I”.

Citește și : George Simion, de la AUR la BRONZ: „Manipularea prin sondaje toxice nu înfruntă rezultatele la urne”

În 1991 a devenit consilier al ministrului Mediului Marcian Bleahu, în cabinetul conduse de către Theodor Stolojan. În același minister a ocupat funcția de secretar general în perioada 1997-1998. Între 2000 și 2011 a fost director executiv al Centrului Național pentru Dezvoltare Durabilă. Călin Georgescu a fost coordonatorul echipelor care au elaborat variantele din 1999 și 2008 ale Strategiei Naționale de Dezvoltare Durabilă.

În 2004-2005 a fost director în Ministerul Afacerilor Externe, iar în intervalul 2006-2012 a ocupat postul de director executiv la Institutul de Proiecte pentru Inovație și Dezvoltare.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Teorie halucinantă. Supraviețuitorul din avionul prăbușit nu era de fapt în avion?
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Anunț urgent despre Traian Băsescu din spital. Verdictul medicilor, după operația pe inimă
Playtech.ro
Mașina neagră apărută pe străzile de la noi i-a nedumerit pe români. Ce este, de fapt, misteriosul autoturism
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Cine și în ce condiții va primi tichete pentru plata energiei după 1 iulie. A apărut proiectul de act normativ
wowbiz.ro
Imaginile care îți frâng inima: fetița Teodorei, surprinsă pentru prima dată după tragedie. Cum a reacționat când și-a revăzut prietenii
Spynews
Dinu Maxer contrazice zvonurile că și-a schimbat religia pentru Magdalena Chihaia! Ce decizie au luat înainte de nuntă
Spynews
Alex Bodi, prima reacție după ce s-a zvonit că a fost atacat de Gabi Tamaș, prietenul lui Dan Alexa: ”V-au bătut alții femeile”
Evz.ro
Revoluție în Iran, în plin conflict cu Israel: Este voința lui Allah
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Ion Țiriac dă România peste cap și trage metroul până la Otopeni: „În 6 luni, cu niște mititei, chinezi”
kanald.ro
Încă o tragedie aviatică în India, după prăbușirea avionului Air India. Toate persoanele aflate la bord au murit
Cancan.ro
Amanta lui Ciprian Pian rupe tăcerea! De ce i-ar fi făcut plângere, de fapt
Playsport.ro
Doi români și-au vândut tot, iar apoi, timp de 7 ani, au vizitat întreaga lume. În final, au decis unde vor să rămână. „Chiar e paradisul pe Pământ”
Capital.ro
Te vom iubi mereu! Cea mai mare actriță s-a stins. Numele său a fost pe buzele tuturor românilor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
stirilekanald.ro
Trei eleve au înconjurat un pensionar și l-au bătut crunt în plină stradă. Medicii nu l-au mai putut salva
Horoscop Mihai Voropchievici. Vine o perioadă fantastică pentru 4 zodii
MediaFlux
S-a terminat cu tradiționalul „3 mese pe zi”. Mihaela Bilic explică noua tendință alimentară
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cum se bea civilizat într-o lume isterică: poemul spirtului superior, al beției ca formă de protest și al sobrietății jenante