EXCLUSIV Nicolae Ciucă este încrezător că va câștiga alegerile prezidențiale: „N-am făcut o campanie, am ținut doar să mă văd cu oamenii”

Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă ar putea intra în finala pentru prezidențiale, conform ultimului sondaj apărut din zona PNL. Acesta este realizat de casele de sondaj INSOMAR și AVANGARDE. Pe de altă parte, într-un sondaj comandat de USR și publicat săptămâna trecută, liderul liberal nu reușea să se claseze nici măcar între primii 5 candidați.
Alina Costache
22 oct. 2024, 22:48
EXCLUSIV Nicolae Ciucă este încrezător că va câștiga alegerile prezidențiale:
Nicolae Ciucă este încrezător că va câștiga alegerile prezidențiale

Nicolae Ciucă a fost prezent în emisiunea „Punctul culminant”, prezentată de Victor Ciutacu, la România TV și a vorbit despre situația sa în sondajele de opinie: „În ultima perioadă, am fost vehiculat pe locul 5-6 în sondajele de opinie. Dacă ne uităm, vedem un pic de realitate în ceea ce înseamnă opinia românilor?”.

Citește și: Nicolae Ciucă dezvăluie strategia lui Marcel Ciolacu pentru prezidențiale: „Donează voturi pentru George Simion” – EXCLUSIV

Nicolae Ciucă: „A fost un compromis alianța cu PSD”

Victor Ciutacu l-a întrebat: „Care sunt sondajele reale? Pe ce loc sunteți?”. Nicolae Ciucă a spus că sondajul care îl clasează pe locul este cel real. În utima vreme, fără să facă vreo campanie, doar comunicând cu cetățenii, a reușit să crească de la 7 la 18%.

Sondajul în care sunt pe locul doi este unul real. Nu-mi place să mă mint frumos, în viața asta mi-a plăcut să trăiesc cu picioarele pe pământ. Am urcat de la 7 la 18%. N-am făcut o campanie, am ținut doar să mă văd cu oamenii, n-am făcut nimic special.

Chestiunea asta de manipulare a percepției oamenilor nu este corectă față de ceea ce înseamnă viitorul României, pentru că nu manipulezi percepția, ci ceea ce se poate întâmpla pe următorii 4-5 ani.

Am încredere că nu vom pierde prezidențialele, atunci ne vedem de drumul nostru. Legat de alianța cu PSD, vă spun foarte simplu. N-ar fi sănătos pentru democrația din România.

A fost un compromis, după cum am spus, este un model care vine, dacă ne uităm umpic în urmă la Große Koalition, care au avut această constructie politică, a rezultat în final o creștere și o temere față de ceea ce înseamnă extremiștii în Germania”, a mai declarat Nicolae Ciucă, la România TV.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat cu Florentin Petre și Cătălin Hîldan, înainte de Dinamo – Rapid: “Borcea a trimis televiziunile!”
Capital.ro
Ora de vară 2026. Data la care se dau ceasurile înainte cu o oră. Când trece România la ora de vară?
Playtech.ro
Cine este Karina Pavăl, moștenitoarea Dedeman aflată în centrul tranzacției Carrefour
Adevarul
Un economist traduce ce ne spune ratingul Fitch: Dacă se face rotativa, ne așteaptă prăpastia
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Fotbalistul român important a refuzat-o pe FCSB pentru a semna cu Dinamo! Gigi Becali îi oferea un salariu uluitor
MediaFlux
Dezastru financiar pentru trei zodii. Ghinionistele horoscopului după 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat