EXCLUSIV – Pensiile vor crește din nou în 2025. Ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu, a dat detalii despre majorările de anul viitor pentru pensionari. Se anunță venituri mai mari și pentru salariați și alocații mărite

Pensiile românilor vor crește din nou din ianuarie 2025. Bani în plus vor primi toți pensionarii, dă asigurări ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu. Ea a explicat la România TV cum se vor face calculele. De asemenea, de anul viitor vor crește și alocațiile pentru copii.
Alina Costache
02 nov. 2024, 22:13
EXCLUSIV - Pensiile vor crește din nou în 2025. Ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu, a dat detalii despre majorările de anul viitor pentru pensionari. Se anunță venituri mai mari și pentru salariați și alocații mărite

Ministrul Muncii, Simona Bucura Oprescu, a explicat la Romania TV că toate pensiile vor fi majorate din nou de la 1 ianuarie 2025, la doar câteva luni de la recalcularea pensiilor.

”În 2025 vom avea cresterea valorii punctului de referinta cu mecanismul pe care deja romanii il cunosc, inflatia definitiv cunoscută din 2023 de 10.4% plus cresterea reala a castigului salariual mediu brut. Discutăm despre o crestere de peste 10.4 %. În momentul in care vom ști, vom anunta care va fi cresterea. Oricum va fi peste inflația din 2023”, a dat asigurări ministrul Muncii, la România TV.

Citește și: Pensii 2024. Pe ce dată veți primi pensia în luna noiembrie 2024. Pot exista mici întârzieri

 

Cu cât cresc pensiile în 2025? Cum se calculează

”Discutăm despre numărul de puncte pentru că pe noua formula cuantumul pensiei reprezintă rezultatul inmultirii totalul punctelor acumulare cu valoarea punctului de referinta. Dacă valoare în 2025 va avea o crestere de peste 10.4% asta inseamnă ca fiecare pesnionar poate sa isi inmultească cu noua valaloare a punctului si sa determina valoare pe care pensia dansului o va avea in 2025”, a mai spus ministrul Muncii.

Citește și: Adrian Câciu: PNL îngheață pensiile pentru următorii patru ani

 

Alocații mai mari din 2025

NU doar pensiile vor fi majorate anul viitor. Și alocațiile pentru copii vor fi indexate.

”În 2025 vom avea si o crestere a alocatiilor pentru copii. Va fi cu 10,4% . Asta inseamna ca pentru copiii sub 2 ani, cu dizabilitati vom ajunge la 794 lei. Pentru copiii peste 2 ani vom ajunge la 323 lei de la 1 ianuarie 2025”, a mai spus Simona Bucura Oprescu.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce mesaj i-a transmis Cristiano Ronaldo fiului său, direct de la CM 2026. Cristiano Ronaldo Jr. a sărbătorit împlinirea a 16 ani
Capital.ro
UE pregătește reguli noi pentru ITP. Ce se schimbă pentru milioane de șoferi și ce mașini riscă să fie respinse
Playtech.ro
Elevii se întorc la școală cu reguli noi. Cum vor arăta testele și evaluările din toamnă. Profesorii care nu respectă noile reguli riscă sancțiuni
Adevarul
Topul destinațiilor de vacanță din Europa în care verile sunt răcoroase, iar peisajele, uluitoare
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Terorizat de un cămătar, Gigi Becali a luat o decizie neașteptată: ”Nu sunt mândru!”
MediaFlux
Arma secretă a lui Donald Trump. Membrii cabinetului său o mănâncă zilnic
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?