EXCLUSIV – Ponta: PSD și PNL vor veni cu un candidat comun pentru alegerile prezidențiale

Victor Ponta este convins că PSD și PNL vor veni cu un candidat comun pentru alegerile prezidențiale. Fostul premeer crede că atât Marcel Ciolacu, cât și Nicolae Ciucă au șanse să fie nominalizați.
Alina Costache
31 mart. 2024, 23:21
EXCLUSIV - Ponta: PSD și PNL vor veni cu un candidat comun pentru alegerile prezidențiale

După ce europarlamentarul PNL Rareş Bogdan, prim-vicepreşedinte al partidului, a declarat că preşedintele PNL Nicolae Ciucă va fi ”obligat” să candideze prezidențiale, fotul premier Victor Ponta a declarat că proiectul PNL – PSD va merge mai departe și după alegerile locale și europarlamentare din iunie.

”Dupa europarlamentare va fi candidat comun. Vreau sa fie Marcel Ciolacu, dar probabil Iohannis și PNL insista pe Nicolae Ciucă. Vedem cine va fi. Problema nu este cine va fi presedinte, ci sa avem reforme in administrație si economie. Anul acesta nu se face nimic si se strang note de plata uriase care se duc in buzunarul oamenilor. Oamenii se uita la salariile lor, la pensiile lor la facturi. Firmele vad cate mai supravietuiesc, ce taxe vor mai fi. Asta e cu adevărat important”, a spus Victor Ponta la Romania TV.

Citește și: EXCLUSIV – Victor Ponta, despre alegerile pentru Primăria Capitalei: Va fi o bătălie în București. Toți trei au șanse

 

Sondaj CURS. PSD domină autoritar alegerile locale 2024, urmat de PNL. Alianţa Dreapta Unită şi AUR încheie podiumul la fotografie

Sondaj CURS. Scorurile partidelor la alegeri locale din 9 iunie, conform sondajului CURS sunt:

PSD – 35%
PNL – 21%
Alianța Dreapta Unită (USR+PMP+FD) – 13%
AUR – 13%
SOS România – 4%
UDMR – 5%
PUSL – 4%
Altul (sub 2% fiecare) – 5%

Sondaj CURS, metodologia:

  • Universul de eșantionare: populaţia adultă rezidentă din România
  • Volumul eşantionului: 1067 respondenţi, votanţi în vârstă de 18 ani şi peste.

Precedentul sondaj CURS realizat la nivel național, în perioada 15-27 ianuarie, indica faptul că dacă duminica viitoare ar avea loc alegerile europarlamentare, scrutinul ar fi câștigat de PSD cu 30%, iar liberalii aflați la guvernare (19%) ar fi fost devansați de partidul AUR (21%).

Alegeri locale 2024. Campanie electorală cu gogoși, lăutarii și funii de usturoi. Piedone strânge voturi cu icoana în piață

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Ratarea lui Nicolae Stanciu din AC Milan – Genoa 1-1, studiu de caz pentru sportivii români. Ce spune un psiholog despre „mentalitatea de victimă istorică”
Capital.ro
Reguli la modificările în apartament, casă sau curte pentru românii din Europa. Când ai nevoie de permis sau acord de la vecini
Playtech.ro
Impozitul pe un hectar de teren în 2026. Cât plătesc acum românii
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Ne luăm adio de la cele 4 anotimpuri? Anunțul care răstoarnă tot ce știam
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend