EXCLUSIV Tánczos Barna: „Defrişări masive au existat în urmă cu 10-15 ani. Sistemul actual de control şi trasabilitate a lemnului nu mai permite, azi, aceste tăieri masive”. VIDEO

Ministrul Mediului, Tánczos Barna, a vorbit, în emisiunea moderată de Niels Schnecker, despre fenomenul tăierilor ilegale de păduri din România. Acesta a dat asigurări că acest fenomen este mult diminuat în zilele noastre.
Oana Anghel
10 aug. 2021, 17:39
EXCLUSIV Tánczos Barna:

Avem peste 800 de mii de verificări pe sumal 2. Eu le recomand cetăţenilor care sesizează transporturi ilegale de lemn să sune la 112, să raporteze transportul ilegal, dar să nu încerce să devină poliţie. Există poliţie în pădure, nici eu nu m-aş duce să fac legea în pădure. Cu tot ce face poliţia, jandarmeria, sumal, nu există ca cineva să se încumete la defrişări masive.

Cele mai multe defrişări masive, de-a lungul timpului, au avut loc, în Maramureş. Au fost foarte multe cazuri de tăieri ilegale masive, dar nimeni nu-şi mai permite să facă azi ce a făcut acum 10 ani. Cu siguranţă nu mai sunt acele tăieri masive pe suprafeţe mari. Nu se mai riscă nimeni.

Citeste si Ministrul Mediului anunţă impozitarea mașinilor mai vechi de 15 ani. Ce soluții propune Tánczos Barna pentru autovehiculele poluante

Cazuri multe de tăieri ilegale au mai fost la limita dintre Harghita şi Bacău, am avut în zona Făgăraş. Aceste fenomen a existat, într-adevăr, dar sistemul actual de control şi trasabilitate a lemnului nu mai permite aceste tăieri masive. Tot acest sistem are rolul de a îngreuna intrarea masei lemnoase în circuitul economic„, a declarat ministrul Mediului la România TV.

Citeste si Ministrul Mediului Tanczos Barna se opune noii politici pentru păduri propuse de UE: „Sistemul de gospodărire a pădurilor din România e bine reglementat şi sever”

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Cum a ajuns Alex Musi de la FCSB la Dinamo: „El m-a dorit şi m-a convins. În vestiar suntem o familie”
Capital.ro
Elena Udrea își trăiește visul. Fostul ministru al Turismului se simte ca-n al nouălea cer. Unde a mers de ziua ei (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Visul italian din Toscana, la preț de garsonieră în Cluj. Domeniul are o vilă istorică, piscină, livadă de măslini și o vie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
L-a făcut praf și pulbere pe Mirel Rădoi: ”Lipsă de talent și de cuvinte! Mă tem că l-am putea uita destul de repede și să nu îl mai regăsim pe nicăieri”
MediaFlux
Zelenski vrea să facă pace chiar de Crăciun. Concesia pregătită după discuţia cu emisarii SUA
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend