EXCLUSIV | Vasile Dîncu, previziune sumbră: ”Ne pregătim și pentru ce este mai rău!” Anunț pentru rezerviști

Ministrul Apărării vine cu un mesaj ferm. Vasile Dîncu a dezmințit zvonurile potrivit cărora Armata Română se pregăteşte să mobilizeze rezerviştii.
Mirabela Vasile
01 mart. 2022, 22:27
EXCLUSIV | Vasile Dîncu, previziune sumbră: ”Ne pregătim și pentru ce este mai rău!” Anunț pentru rezerviști

Vasile Dîncu, previziune sumbră. Guvernantul reiterează că ministerul pe care îl conduce nu are în intenție să trimită ordine de recrutare. De asemenea, nu intenționează nici să declare mobilizarea rezerviștilor.

Vasile Dîncu, previziune sumbră: ”Ne pregătim și pentru ce este mai rău!” Anunț pentru rezerviști

”Armata română este partener al NATO şi al ţărilor care vin. Baza apărării în acest moment este Armata Română, antrenată alături de americani, de trupele NATO, capabilă de interoperabilitate.

Nu suntem în stare de alertă. Suntem într-o stare de vigilenţă, dar nici măcar nu suntem într-o stare de urgenţă, cum a trecut Slovacia sau Republica Moldova.

Nu este cazul. Toate anunţurile care apar pe social media sunt false. Nu vrem să recrutăm, nu avem nicio nevoie, nu avem niciun motiv să mobilizăm veteranii.”, a spus Vasile Dîncu, în exclusivitate, la România TV.

Ministrul Apărării Vasile Dîncu a afirmat că românii nu au motive de teamă. El a precizat că în acest moment nu există pericolul ca războiul dintre Rusia şi Ucraina să se extindă și pe teritoriul țării noastre. Cu toate acestea, el a precizat că autoritățile din România se pregătesc pentru ceea ce este mai rău.

„Sigur că apropierea de teritoriul României nu poate decât să ne îngrijoreze şi din punct de vedere militar, dar nu există niciun element, am discutat şi în şedinţa CSAT, care să arate că este pus în pericol teritoriul României. Ne pregătim şi pentru ce este mai rău, este adevărat, dar este total improbabil un conflict între NATO şi Federaţia Rusă. Nu credem că există chiar atâta iraţionalitate prin care să se declanşeze un al treilea Război Mondial. Ne pregătim pentru orice situaţie, dar cetăţenii României nu au de ce să se teamă”, a explicat ministrul Apărării, la Digi 24.

Pe de altă parte, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a vorbit timp de jumătate de oră, luni seară (ora Ucrainei), cu președintele american Joe Biden despre războiul care se apropie de finalul primei săptămâni.

Zelenski a transmis printr-un mesaj publicat pe Twitter că au discutat atât despre sancțiunile anti-ruse, cât și despre sprijinul care ar urma să fie acordat Ucrainei pentru apărarea în război.

Trebuie să-l oprim pe agresor cât mai curând posibil”, a spus Zelenski, pe Twitter.

Casa Albă a transmis pe de altă parte că cei doi lideri au discutat despre atacurile Rusiei asupra țintelor civile din Ucraina, inclusiv memorialul Holocaustului de la Babyn Yar Holocaust.

Citește și: A două rundă de negocieri de pace între Ucraina și Rusia! Delegațiile celor două țări se întâlnesc miercuri tot în Belarus

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Dawa a ieșit din aeroport uitându-se pe tabletă la Africa de Sud – Camerun: „Știu că Ngezana a luat galben!”. Foto exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii au drept de contestație. S-a dat termen de 10 zile după afișarea listei cu plățile
Playtech.ro
Nicolas Maduro a fost dus în închisoarea de care se teme orice deținut. De ce este numită „Iadul pe Pământ”
Adevarul
Trei cazuri medicale bizare care au uimit lumea: cum a rămas o tânără însărcinată doar prin sex oral
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri de Bobotează. Ce nu este bine să faci în această zi
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend