EXCLUSIV Victor Ponta, despre Klaus Iohannis la șefia NATO: „El a făcut ce trebuie, dar nu pentru români. S-a născut șef și va muri șef”

Victor Ponta a vorbit despre candidatura lui Klaus Iohannis la NATO. Fostul premier al țării susține că actualul președinte al României ar fi bun pentru poziția aleasă, însă pentru români nu și-ar fi făcut treaba la nivelul așteptat.
Filip Stan
28 mart. 2024, 20:30
EXCLUSIV Victor Ponta, despre Klaus Iohannis la șefia NATO: „El a făcut ce trebuie, dar nu pentru români. S-a născut șef și va muri șef”
EXCLUSIV Victor Ponta, despre Klaus Iohannis la șefia NATO: „El a făcut ce trebuie, dar nu pentru români. S-a născut șef și va muri șef”

Victor Ponta a vorbit, în exclusivitate la România TV, despre candidatura lui Klaus Iohannis la postul de secretar general adjunct al NATO.

Citește și: EXCLUSIV | Se retrage Piedone de la Primăria Capitalei? Victor Ponta: „Am o simpatie personală pentru el. Dacă nu mai candidează Piedone, sunt convins că o să câștige Cîrstoiu” 

Victor Ponta, despre Klaus Iohannis la șefia NATO

Privind din alte perspective, actualul președinte își merită locul la NATO, fiind o figură politică bine văzută pe plan internațional. Din punct de vedere intern, Victor Ponta susține că Iohannis nu și-ar fi îndeplinit îndatoririle față de țara pe care a condus-o timp de un deceniu.

„Mie nu imi place de Iohannis, dar nici Route nu-mi place. Ce spune fostul amabasador spune un lucru adevarat, domnul Iohannis intodeauana a fost in linia SUA, ceea nu e un lucru rau. Daca vrei sa fii in NATO nu poti sa te certi cu SUA. Nu stiu daca a fost in linia cu ce le trebuia romanilor. Faptul că romanii nu sunt multumiti de Iohannis nu conteaza la NATO. El a facut ce trebuie, nu pentru noi, dar a facut ce trebuie. Ce avantaj o să fie pt România? Acum domnul Iohannis la NATO nu o să aprobe să ne dea ceva, o să aprobe sa ne ia ceva. Domnul Iohannis e un om norocos, întodeauna a fost sef, s-a născut sef si va muri sef. Nu faptul că e Iohannis la NATO mă linisteste, ci că sunt americani la Kogălniceanu, nu o să ne atace niciodată rusii. Domnul Iohannis e genial în a-și promova propriul interes, il apreciez pentru asta. Lui ii e bine, noua celorlalți poate sa ne fie putin mai bine? Inafara ca ne-am imprumutat cu 100 si ceva de milioane, România educată, nu, vize, nu. Eu as vrea sa stiu cum le va fi romanilor mai bine? De el nu mi-e grija, e un roman fericit”, a declarat, la România TV, Victor Ponta.

Citește și: EXCLUSIV | Victor Ponta: „Între Piedone și Nicușor Dan, îl votez pe Piedone. Mi-e simpatic, e om de campanie”

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Mihai Stoica, virulent după Basel – FCSB 3-1. „Rezultatul e mai mult decât mincinos. Două goluri ultra-norocoase”. L-a propus pe Olaru în locul lui Shaqiri! Exclusiv
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
Ce înseamnă cuponul de pensie gri? Culoarea talonului contează
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Italianul care stă de 15 ani în România încă este șocat de țara noastră și de București
MediaFlux
Burse mai mari pentru studenții înscriși în anul universitar 2025-2026. Cine va primi 3.700 de lei
stirilekanald.ro
Biserică cuprinsă de flăcări, înainte de sărbători! Minune: Sfânta Evanghelie a fost SALVATĂ
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume