EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2020 ora 19.00. Diferenţa creşte, avem ultimele cifre

EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2020. La ora 19.00, cu două ore înainte de închiderea urnelor, Nicuşor Dan avea un avans de 5 procente în faţa Gabrielei Firea, susţin surse politice pentru Adevărul. Cifrele sunt furnizate de casele de sondare pe baza EXIT POLL - urilor. Diferenţa va creşte în cazul în care prezenţa la urne se va menţine pe un trend ascendent. Dreapta ar putea câştiga 5 din cele 6 sectoare: cea mai strânsă luptă se duce la Sectorul 4.
Romania TV
27 sept. 2020, 16:23
EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2020 ora 19.00. Diferenţa creşte, avem ultimele cifre

EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2020. La ora 19.00, potrivit surselor Adevărul, Nicuşor Dan are cinci procente peste Gabriela Firea. 

Sectorul 1. În continuare se duce o luptă la baionetă între Daniel Tudorache şi Clotilde Armand. Primarul PSD în funcţie e umăr la umăr cu candidata USR-PLUS-PNL. Va conta decisiv prezenţa la vot pe finalul zilei. Potrivit surselor citate, Clotilde Armand ar fi uşor favorită, în condiţiile în care electoratul dreptei iese mai târziu la vot. 

Sectorul 2. Radu Mihaiu (USR-PLUS-PNL) e cu un pas în primărie, după ce Dan Cristian Popescu (PSD) şi  Neculai Onţanu (ADER), care şi-au canibalizat voturile.

Sectorul 3. Robert Negoiţă (ProRomânia) e favorit pentru un nou mandat de primar, dar anonimul Adrian Moraru e la o diferenţă foarte mică în spatele său. Negoiţă e avantajat şi de prezenţa mică la vot din sector. Calculele ar putea fi răsturnate printr-o mobilizare masivă pe ultima sută de metri. 

Sectorul 4. Simona Spătaru era pe primul loc la ora 16.00, la o diferenţă mică de Daniel Băluţă, însă la ora 17.00 ierarhia s-a inversat .La ora 19.00, Simona Spătaru şi Daniel Băluţă sunt umăr la umăr. Va conta fiecare vot. E o situaţie identică cu cea de la Sectorul 1. Primarul PSD în funcţie a plecat favorit clar, însă candidatul dreptei a recuperat consistent. 

Sectorul 5. Cristian Băcanu (PNL) şi Daniel Florea (PSD) sunt umăr la umăr, urmaţi de Piedone (PPUSL) şi de Marian Vanghelie (PSDI). Favorit e candidatul PNL, în condiţiile în care Florea, Piedone şi Vanghelie se bat pe acelaşi electorat ( de stânga).

Sectorul 6. Ciprian Ciucu va obţine o victorie clară, susţin sursele citate.

Prezenţa la urne este 44,50 % la nivel naţional, iar în Bucureşti este 38,42 %, cu o oră înainte de încheierea procesului de votare pentru alegerea primarilor, consilierilor locali, judeţeni şi a preşedinţilor de CJ. În Bucureşti, participarea la vot este mai mare decât în urmă cu patru ani, când a fost 30,65 %. În Bucureşti, cea mai mare prezenţă este a alegătorilor din categoria de vârstă 45 – 64 de ani, fiind urmaţi de cei din grupa 35 – 44 de ani, de cei de peste 65 de ani, cea mai slabă participare înregistrându-se în rândurile celor de 18 – 24 de anii.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Investiția de peste 400 de milioane de dolari făcută de un celebru sportiv. A devenit ”regele imobiliarilor” peste noapte
Capital.ro
Românii nu-l uită pe Călin Georgescu. Planul care se pregătește: Să aduceți suverani adevărați!
Playtech.ro
Cum arată 30 de tone de aur în mijlocul unui oraş? Doi români, surprinşi de ce au găsit aici: 'Cu emoţii'
Adevarul
Inspecția Judiciară i-a răspuns unui clujean că este beneficiarul grevei magistraților pentru pensii: „E de-a dreptul sfidător”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Mihai Stoichiță, gest lipsit de respect la înmormântarea lui Emeric Ienei
MediaFlux
Înmormântarea lui Emeric Ienei. Generația Steaua ’86 s-a reunit la catafalc. ”Nea Imi”, omagiat cu torțe de suporterii Stelei, iar nepoata i-a cântat imnul
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume