EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2020. Tăriceanu, scor INFIM la Capitală. Candidatul susţinut de Ponta nu a trecut de 1%

EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2020. Candidatul PNL-USR PLUS Nicuşor Dan a obţinut la alegerile locale de duminică 47,2 % din voturi, profilându-se drept câştigător al Primăriei Capitalei, conform rezultatelor exit-poll-ului CURS - Avangarde, după prelucrarea datelor centralizate până la ora 19:30. Primarul în funcţie, candidatul PSD Gabriela Firea, a obţinut 39% din voturi, ea fiind urmată de candidatul PMP Traian Băsescu, cu 8,6% din voturi.
Filip Stan
27 sept. 2020, 18:37
EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2020. Tăriceanu, scor INFIM la Capitală. Candidatul susţinut de Ponta nu a trecut de 1%

EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2020. Preşedintele ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat duminică, după închiderea urnelor, că rezultatele obţinute de formaţiunea sa la alegerile locale din Capitală sunt „un motiv de dezamăgire profundă”.

„Se pare că se conturează ca ALDE să nu fi reuşit să atingă pragul electoral de 5% la Bucureşti şi în celelalte sectoare, dar trebuie să aşteptăm rezultatele exit-poll-urilor de la ora 23,00, care probabil vor fi mai cuprinzătoare. Până atunci, trebuie să vă spun că aceste rezultate reprezintă pentru mine un motiv de dezamăgire profundă, este o decepţie pe care cred că o împărtăşesc împreună cu colegii mei, candidaţii de la cele şase sectoare ale Bucureştiului”, a afirmat Tăriceanu, la sediul ALDE.

Călin Popescu-Tăriceanu a candidat pentru funcţia de primar general al Capitalei şi, potrivit rezultatelor exit-poll-ului realizat de CURS – Avangarde, liderul ALDE a fost creditat cu 1,6% din voturile bucureştenilor.


EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2020. Bătălia de la Capitală a fost una extrem de pasionantă, iar conform cifrelor oferite de Exit-Poll-ul CURS-Avangarde, în partea de jos a clasamentului consemnăm o serie de scoruri foarte mici.

EXIT POLL ALEGERI LOCALE 2020. Emil Boc a câştigat cel de-al cincilea mandat la Primăria Cluj-Napoca

Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a obținut doar 1,5%, în alegerile pentru Primăria Capitalei. De asemenea, candidatul susținut de Victor Ponta, Ioan Sîrbu, a obținut 0,6%.

Iată scorurile obținute de candidații la Primăria Capitalei:

Nicuşor Dan – 47,2%

Gabriela Firea – 39%

Traian Băsescu – 8,6%

Florin Călinescu (Partidul Verde) – 1,7%

Călin Popescu Tăriceanu – 1,6%

Ioan Sîrbu (Pro Bucureşti 2020) – 0,6%

Alexndru Ioan Coita (PRR) – 0,3%

Ilan Laufer (PFIN) – 0,1%

Altul – 0,8%

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Cum a vrut să scape de amenda primită de la poliție liderul sindicatului angajaților de la Guvern. A solicitat sesizarea CCR
Capital.ro
Pensionarii care nu vor primi 600 de lei în plus la pensie. Mugur Isărescu, anunț privind data de 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Diferența dintre recesiune și criză economică, tabel explicativ. Ce se poate întâmpla dacă România rămâne fără bani din exterior
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Pensii iunie. Banii pe luna următoare întârzie pentru milioane de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi