EXIT POLL ALEGERI PREZIDENȚIALE 2024, ora 16:00. Marcel Ciolacu se menține lider detașat. Luptă crâncenă pentru intrarea în turul 2 alături de liderul PSD, un candidat are însă 3 procente peste principalii adversari

Exit poll-urile centralizate de partide până la ora 16:00 confirmă că liderul social-democraților, Marcel Ciolacu, este lider detașat în primul tur al cursei pentru Cotroceni. Alți trei candidați sunt într-o luptă crâncenă pentru a intra în turul 2 alături de candidatul PSD, însă George Simion se menține favorit, având în continuare 3 procente peste Nicolae Ciucă și Elena Lasconi.
Irina Dumitrescu
24 nov. 2024, 18:01
EXIT POLL ALEGERI PREZIDENȚIALE 2024, ora 16:00. Marcel Ciolacu se menține lider detașat. Luptă crâncenă pentru intrarea în turul 2 alături de liderul PSD, un candidat are însă 3 procente peste principalii adversari

Partidele centralizează continuu datele exit poll-urilor de la primul tur al prezidențialelor, care oferă, deocamdată, o singură certitudine: liderul PSD, Marcel Ciolacu, este lider detașat al scrutinului, cu 27 la sută din voturi.

Pentru al doilea loc din ”finala” prezidențială de peste două săptămâni, în cursă par să fi rămas trei candidați: liderul AUR, George Simion, președintele PNL, Nicolae Ciucă, și șefa USR, Elena Lasconi.

Citește și Marcel Ciolacu, încântat de prezența românilor la vot: „Ne arată că știu exact ce vor. Fiecare vot în plus probează cât de solidă este democrația”

Conform datelor centralizate de partide, trendul de vot îi menține lui Simion, deocamdată, un avantaj de 3 procente față de Ciucă și Lasconi.

La mare distanță de primele patru locuri se află ”plutonul” celorlalți candidați, condus de independentul Călin Georgescu.

Iată, mai jos, clasamentul orei 16:00, potrivit centralizării exit poll-urilor, prezentată de newsweek din surse politice:

1. Marcel Ciolacu – 27%

2. George Simion – 19%

3. Nicolae Ciucă – 16%

4. Elena Lasconi – 16%

5. Călin Georgescu – 7%

6. Mircea Geoană – 6%

7. Kelemen Hunor – 4%

8. Cristian Diaconescu – 2%

9. Ludovic Orban – 2%

10. Cristian Terheș – 1%

Citește și VIDEO George Simion a intrat în panică! Simte că nu intră în turul doi şi l-a sunat pe Becali pentru a mobiliza alegătorii: „Sondajele nu sunt corecte, suntem foarte aproape de un rezultat istoric!”

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Ce indemnizație a solicitat la tribunal noul consilier de stat al lui Ilie Bolojan. Ce decizie s-a luat
Capital.ro
Elena Udrea trăiește cele mai frumoase momente. Problemele au fost lăsate în urmă. Cum a apărut împreună cu Adrian Alexandrov și fiica lor
Playtech.ro
Când intră pensiile pe card în decembrie 2025 și când se fac plățile în numerar. Vești bune pentru o categorie de pensionari
Adevarul
Cum poate fi învinsă Rusia „pe cale inteligentă”
wowbiz.ro
„Încă un medic a murit în gardă”. Tudor Ciuhodaru trage un semnal de alarmă, după moartea Ștefaniei Szabo: „Sindromul Karoshi ucide în tăcere. Oare câți trebuie să mai moară?” | EXCLUSIV
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Prognoza meteo 17 noiembrie. Iarna se instalează în România. ANM anunță cât va mai fi cald
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume