Marcel Ciolacu, încântat de prezența românilor la vot: „Ne arată că știu exact ce vor. Fiecare vot în plus probează cât de solidă este democrația”

Marcel Ciolacu, șeful PSD și candidat la alegerile prezidențiale, a salutat prezența românilor în număr atât de mare la vot.
Alina Costache
24 nov. 2024, 17:51
Marcel Ciolacu, încântat de prezența românilor la vot:

„Ne arată că știu exact ce vor”, a declarat Marcel Ciolacu, care i-a încurajat pe români să iasă la vot în continuare.

Citește și SONDAJ SOCIOPOL: Pe cine preferă românii la alegerile parlamentare. PSD conduce detașat

„Îi felicit pe românii care au ieșit la vot în număr mare! Românii ne arată, prin votul lor masiv, că știu exact ce vor – o țară stabilă, care se dezvoltă construindu-și un viitor bazat pe reindustrializarea țării, pe autostrăzi, școli și spitale moderne. Îi indemn pe toți românii să vină la vot în continuare! Fiecare vot în plus probează cât de solidă este democrația românească”, este mesajul lui Marcel Ciolacu.

La ora 17:00, prezența la urne este de 41,25%. Nu mai puțin de 7.443.050 milioane de cetățeni s-au prezentat la urne până în acest moment. Dintre aceștia, 5.918.120 sunt Votanți pe liste permanente, iar 1.438.403 pe liste suplimentare. De asemenea, 82.428 de persoane au solicitat urna mobilă pentru a vota.

Citește și Cotele la pariuri pentru prezidențiale, în ziua alegerilor. Cine intră în turul 2 cu Marcel Ciolacu

Ciolacu a mers la vot de la primele ore ale dimineții

Preşedintele PSD, premierul Marcel Ciolacu, a votat duminică dimineaţă, la ora 9, declarând apoi că şi-a acordat votul pentru o Românie prosperă, care să înregistreze cât mai multe victorii.

„Am votat pentru o Romanie puternica economic, cu o voce puternica in lume, in care romanii sa aiba un trai decent si nu in ultimul rand al carei presedinte sa munceasca pentru tara si poporul sau. Am votat pentru cat mai multe victorii ale Romaniei, cum a fost aderarea completa la spatiul Schengen. Am votat pentru echitate sociala si pentru pace. Toti ne dorim un trai mai bun si sunt convins ca dupa aceasta campanie electorala asa va fi.”, a declarat Marcel Ciolacu.

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Care este, de fapt, relația actuală dintre Ilie Năstase şi Ioana. Soția fostului mare tenismen explică situația: ”Eu îmi respect angajamentele”
Capital.ro
Cardurile actuale devin invalide. Clienții acestei bănci primesc un nou IBAN. Cum pot evita blocarea plăților
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A stat în vacanță la hotelul lui Gică Hagi, dar nu vrea să se mai întoarcă: ”Am renunțat!”. Ce l-a nemulțumit
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj