Explozia de la Beirut a avut echivalentul unui cutremur cu magnitudinea 4,5. Ce spun seismologii

Cel puţin 27 de morţi şi 2.500 de răniţi s-au înregistrat în urma exploziilor de la Beirut, potrivit unui bilanţ provizoriu al Ministerului Sănătăţii din Liban, deşi Crucea Roşie Libaneză anunţă că numărul morţilor ar fi de peste 70.
Filip Stan
04 aug. 2020, 20:05
Explozia de la Beirut a avut echivalentul unui cutremur cu magnitudinea 4,5. Ce spun seismologii

Observatorul seismologic iordanian a comunicat că „explozia care a avut loc în portul Beirut marţie seară a fost echivalentul magnitudinii unui seism de 4,5 grade pe scara Richter„.

Citeşte şi Doliu naţional miercuri, după exploziile de la Beirut. Bubuiturile s-au auzit tocmai din Cipru

Cel puţin 50 de persoane şi-au pierdut viaţa şi 2.750 au fost rănite, marţi, în puternicele explozii produse în zona portului din Beirut, potrivit unui nou bilanţ furnizat AFP de către un oficial al Ministerului Sănătăţii din Liban. Acest bilanţ este însă provizoriu, potrivit purtătorului de cuvânt al ministerului, Reda Moussaoui. Anterior, ministrul Sănătăţii Hamad Hassan a anunţat că spitalele capitalei libaneze sunt supraaglomerate ca urmare a numărului mare de răniţi.

În acelaşi timp, Crucea Roşie Libaneză anunţă că numărul morţilor ar fi de peste 70.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Gică Hagi, reacţie războinică despre Turcia – România: “Să avem curaj pentru că nu avem nimic de pierdut”. Presiune uriaşă pe Ianis: “Are experienţă. Poate să facă faţă”. Exclusiv
Capital.ro
EXCLUSIV. Cometa politică Călin Georgescu. Dan Andronic a aflat de ce s-a prăbușit complet: Asta e concluzia tristă
Playtech.ro
Lista băncilor pentru plata pensiilor. Instituţiile oficiale unde pensionarii îşi pot deschide cont bancar
Adevarul
„Trebuie dați afară cei angajați pe pile” - Un economist explică cum ar trebui aplicată reducerea cu 10% a anvelopei salariale la bugetari
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Pană de curent MASIVĂ! Sute de mii de oameni au rămas în beznă și fără energie electrică, în Paris
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Celebra Strada a Sforii din Brașov, închisă de urgență. Motivul, explicat de primar
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume