Explozie puternică într-o locuinţă din Sibiu. Cinci persoane, printre care şi doi copii, au fost rănite

O butelie a explodat într-o locuinţă din judeţul Sibiu. Cinci persoane, printre care şi doi copii, au fost rănite, potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) şi Serviciului de Ambulanţă (SAJ) Sibiu.
Filip Stan
30 mai 2020, 06:59
Explozie puternică într-o locuinţă din Sibiu. Cinci persoane, printre care şi doi copii, au fost rănite

„În această dimineaţă, în jurul orei 05:30, ISU Sibiu – Secţia Mediaş a intervenit de urgenţă cu două echipaje SMURD şi un echipaj de pompieri militari în satul Curciu, comuna Dârlos, pe strada Principală, unde s-a produs o explozie a unei butelii. S-au acordat îngrijiri medicale pentru trei adulţi şi doi copii care au fost transportaţi, conştienţi, la CPU Mediaş, cu arsuri pe aproximativ 30% din corp. Forţe alocate: două echipaje SMURD, trei ambulanţe SAJ, un echipaj de pompieri militari”, a anunţat ISU Sibiu.

Victima cel mai grav rănită este un bărbat de 65 de ani, care are arsuri pe 90% din suprafaţa corpului.

„SAJ SIBIU a trimis în această dimineaţă, la ora 5:30, trei echipaje de tip B2 în localitatea Curciu, unde, în urma exploziei unei butelii de gaz au fost rănite cinci persoane. Echipajele medicale ale SAJ, împreună cu echipajele ISU, au acordat asistenţă medicală de urgenţă unui număr de trei adulţi şi doi copii, care prezentau arsuri de diferite grade”, conform SAJ Sibiu.

Astfel, potrivit primelor informaţii, o femeie 64 ani a suferit arsuri la membrele superioare şi torace, un bărbat de 65 ani – pe 90% din suprafaţa corporală, având diferite grade de arsuri pe membre, torace şi abdomen, un bărbat 30 ani, de asemenea cu arsuri pe membre, torace şi abdomen.

Totodată, au fost rănite două fetiţe, în vârstă de 10 şi respectiv 7 ani, prima prezentând arsuri pe 30% din suprafaţa corporală, iar cea de-a doua – la faţă şi la membre superioare.

Toate victimele au fost transportate la Compartimentul de Primiri Urgenţe din Mediaş, unde, după evaluare, s-a decis transportarea acestora la Unitatea de Primiri Urgenţe a SCJU Sibiu, a precizat Ambulanţa Sibiu.

Citeşte şi Tineri în stare gravă, după ce ar fi încercat să-şi incendieze socrul cu un cocktail Molotov de petarde

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
FRF, inovație în transferuri! Cluburile pot expune jucătorii pe care vor să-i împrumute pe o platformă
Capital.ro
Curs valutar vineri, 24 iulie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cum economisești bani la plata carburantului în drum spre Grecia sau Bulgaria. Trucurile simple care salvează sute de lei
Adevarul
Planul secret pentru „Santinela NATO” la Marea Neagră. Obstacolul neașteptat în calea României
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Imagini-bombă cu Simona Țăranu, care s-a refugiat într-un colț de paradis | GALERIE FOTO
MediaFlux
EXCLUSIV Primele imagini de la priveghiul actriței Adela Mărculescu. Trupul neînsuflețit, depus la Biserica „Sfântul Gheorghe Nou“. Unde va fi înmormântată FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România