EXPLOZIE PUTERNICĂ într-un imobil din Argentina: 8 morţi, 19 persoane sunt date dispărute VIDEO

Un imobil din Rosario, al treilea oraş ca mărime al Argentinei, a fost devastat marţi dimineaţă de explozia centralei de încălzire, în urma căreia opt persoane au murit, 19 sunt date dispărute şi alte câteva zeci sunt rănite, conform autorităţilor locale, citate de Mediafax.
Romania TV
07 aug. 2013, 06:01
EXPLOZIE PUTERNICĂ într-un imobil din Argentina: 8 morţi, 19 persoane sunt date dispărute VIDEO

Faţada imobilului de zece etaje situat în centrul acestui oraş de 1,2 milioane de locuitori a fost pulverizată de deflagraţie, a constatat un corespondent AFP.

După evacuarea locatarilor prinşi în clădire, pompierii au inspectat apartamentele unde pereţii sau plafoanele s-au prăbuşit.

„Sunt 8 morţi. Căutările vor continua în cursul nopţii. Avem o listă cu 19 persoane despre care familiile nu au veşti”, a declarat primarul Rosario Monica Fein în cadrul unei conferinţe de presă.

Cel puţin 60 de locatari ai clădirii au fost răniţi, dintre care trei sunt în stare gravă, conform autorităţilor provinciei Santa Fe, unde se află Rosario.

 Explozia a survenit în jurul orei locale 09:30 (15:30, ora României), o oră la care mai mulţi ocupanţi ai imobilului plecaseră deja la muncă, fără de care bilanţul victimelor ar fi fost mai mare.

Un fum gros alb se ridicase deasupra clădirii, iar centrul Rosario era paralizat marţi dimineaţă din cauza traficului ambulanţelor şi camioanelor de pompieri. Pe o rază de doi kilometri în jurul imobilului, localnicii au fost evacuaţi ca măsură de precauţie.

Unda de şoc a exploziei a spart ferestrele mai multor imobile din acest cartier rezidenţial.

 Conform primelor elemente ale anchetei dezvăluite de primarul oraşului, o scurgere de gaz faţă de care ocupanţii imobilului făcuseră plângere a fost la originea accidentului.

Explozia a afectat atât de puternic clădirea încât autorităţile se tem de prăbuşiri, conform directorului Apărării civile din Rosario, Raul Reinone.

Guvernatorul provinciei Santa Fe, Antonio Boufatti, a solicitat partidelor politice să suspende campania electorală pentru alegerile primare de duminică, care vor determina candidaţii pentru scrutinul legislativ de la 27 octombrie.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Iuliu Mureșan a reacționat în direct despre transferul lui Emerllahu la FCSB: „1,5 milioane de euro”. Exclusiv
Capital.ro
Judecătorii de la Sectorul 1 decid soarta lui Călin Georgescu. Verdict la un an de la primul tur al alegerilor prezidențiale
Playtech.ro
De ce să tragi jaluzelele şi draperiile după ora 17:30. Sfatul experţilor te va ajuta să faci economii
Adevarul
Cazul familiei care a rămas fără copiii pe care îi creștea într-o pădure din Italia, alături de cai, măgari și găini. Reacția lui Meloni
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea! A intrat în vigoare o nouă regulă pentru comercianți, iar cei care nu o respectă riscă amenzi usturătoare
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Fetiță româncă, la un pas să fie răpită de lângă tatăl său, direct din cărucior, de către un tânăr tunisian
iamsport.ro
Dezvăluiri-ȘOC din interiorul FCSB! Jucătorii sunt 'disperați': cum i-a terorizat Gigi Becali
MediaFlux
Se schimbă regulile de pensionare. Doar cu 15% din pensie pentru ”specialii” care rămân să lucreze la stat
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume