EXPLOZIE puternică lângă Ambasada SUA din Beijing GALERIE FOTO şi VIDEO

O explozie "suspectă" s-a produs în apropierea Ambasadei SUA din Beijing, joi, informează presa americană. Clădirea a fost învăluită în fum gri-albicios, care s-a extind apoi în toată zona.
Iulian Tudor
26 iul. 2018, 06:41
EXPLOZIE puternică lângă Ambasada SUA din Beijing GALERIE FOTO şi VIDEO

UPDATE: 11:02 Poliția chineză a declarat că un suspect a detonat un aparat asemănător cu focurile de artificii, în apropierea ambasadei și s-ar fi rănit la mână. Poliția l-a identificat pe suspect. El este un bărbat de 26 de ani, i se spune „Jiang”. Nu se cunoaşte deocamdată mobilul atacului.

UPDATE: 10:57 Un singur agresor a detonat o bombă în apropiere de ambasada SUA din Beijing joi, a declarat un purtător de cuvânt al ambasadei, pentru NBC News. Nu există alţi răniţi în afară de persoana care a detonat un explozibil pe care îl avea, a precizat și poliția chineză. S-a produs o explozie la aproximativ în colțul din sud-est al complexului ambasadei”, a declarat un purtătorde cuvânt, citat de NBC. „Potrivit ofițerului regional de securitate al Ambasadei, a existat o persoană care a detonat o bombă, alta decât agresorul. Nu sunt persoane rănite”, a mai precizat poliția chineză.

Poliția chineză a declarat că un suspect a detonat un aparat asemănător cu focuri de artificii în apropierea ambasadei și a rănit mâna. Poliția a identificat bombardierul ca bărbat de 26 de ani supranumit lui Jiang din regiunea Mongoliei interioare a țării. Funcționarii nu au furnizat un motiv suspect.

New York Times a raportat că explozia a fost auzită în blocuri în oraș.

Explozia a avut loc joi, în apropiere de Ambasada Statelor Unite din Beijing. Nu se cunoaşte deocamdată originea exploziei, potrivit CNBC.

Personalul ambasadei a ieşit din clădire după explozie, iar în faţa clădirii se afla o mulţime de oameni învăluită în fum gri-albicios. 

Deocamdată nu sunt informaţii precise despre acest incident, acestea urmând să fie asnunţate la momentul potrivit. SXe ştie însă că nicio persoană nu a fost vătămată în vreun fel în urma exploziei. De asemenea, nu au fost semnalate eventuale pagube materiale.

Publicaţia chineză Global Times a informat însă prin Twitter că un martor ocular a văzut o femeie care ar fi fost pe punctul de a se incendia, după ce se stropise cu o substanţă, cel mai probabil, cu benzină. 

Incidentul s-a produs în jurul orei locale 11:00. Presa de stat a mai precizat că nu s-a demonstrat deocamdată vreo legătură între tentativa de incendiere a femeii şi „explozia efectivă”, a mai precizat aceeaşi sursă.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ultrasul galez care a intrat pe gazon în Ghencea chiar înainte de România – Țara Galilor 2-1: „CSA Steaua, nu FCSB”
Capital.ro
Taxă suplimentară pentru proprietarii de mașini și locuințe. ANAF a stabilit termenul-limită pentru plată. Cine intră pe lista contribuabililor vizați
Playtech.ro
Partea toxică a socului pe care mulți o pun din greșeală în socată. Ce trebuie îndepărtat înainte de preparare
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți