Explozii în biserici şi hoteluri din Sri Lanka, de Paşte: 290 de morţi şi 450 de răniţi

Bilanţul victimelor atacurilor din Sri Lanka creşte de la o oră la alta. Până acum presa internaţională anunţă peste 290 de morţi şi 450 de răniţi după exploziile care au avut loc duminică dimineaţă la mai multe biserici şi hoteluri din Sri Lanka în timpul sărbătorii de Paşte. Printre persoanele decedate sunt şi cel puţin 35 de cetăţeni străini.
Romania TV
22 apr. 2019, 04:21
Explozii în biserici şi hoteluri din Sri Lanka, de Paşte: 290 de morţi şi 450 de răniţi

UPDATE: Bilanţul victimelor atacurilor din Sri Lanka a ajuns la 290 de morţi după ce mai multe explozii s-au produs în biserici şi hoteluri de lux din ţară în duminica Paştelui catolic, scrie BBC.

UPDATE: Bilanţul atentatelor care au lovit duminică hoteluri de lux şi biserici catolice care celebrau Paştele s-a ridicat la 207 morţi şi peste 450 de răniţi, a anunţat poliţia, potrivit AFP.

Bilanţul ia în considerare victimele a opt deflagraţii survenit pe insulă, a precizat purtătorul de cuvânt al poliţiei, Ruwan Gunasekera, într-o conferinţă de presă.

„Nu putem confirma dacă a fost vorba de atacuri sinucigaşe”, a spus el, adăugând că trei persoane au fost arestate.

 

Exploziile au avut loc la biserici în Kochchikade, Katuwapitiya şi Batticaloa, dar şi la hotelurile de lux The Shangri La, Cinnamon Grand şi Kingsbury din capitala Colombo. Exploziile au avut loc aproape simultan. Prima a fost anunţată la biserica din Colombo, urmată de cea de la Negombo şi de una de la Batticaloa, la 250 de kilometri de Colombo, conform DPA.

În biserici se celebra slujba de Paştele catolic.

254 de persoane au fost internate la spital în capitala Colombo şi încă 60 de răniţi au fost înregistraţi în două dintre explozii survenite în afara capitalei.

Cel puţin 64 de oameni au murit chiar în capitală, unde au fost lovite de explozii trei hoteluri şi o biserică, alţi 67 de oameni au murit în atacul de la o biserică din Negombo, la nord de Colombo, iar alţi 25 la o altă biserică în Batticaloa, în estul statului insular, conform aceleiaşi surse.

Încă o explozie produsă duminică după amiaza la un hotel dintr-o suburbie a capitalei Colombo s-a soldat cu doi morţi, a anunţat ulterior poliţia.

Deocamdată, nu se ştie cauza exploziilor şi nimeni nu a revendicat vreun atentat.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Despărțire șoc în România. O fostă handbalistă a divorțat după 7 ani de căsătorie
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la bloc. Costul nu îl plătește președintele. Îl plătim TOȚI!
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
Trecerea la ora de vară crește riscul de AVC și infarct! Avertismentul unui doctor începând de duminică, 28 martie
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj