Extremistul norvegian Anders Breivik spune că izolarea din închisoare l-a făcut să fie „mai radical”

Extremistul norvegian Anders Behring Breivik, care a ucis 77 de persoane în 2011, a afirmat joi că a devenit "mai radical" în timpul celor cinci ani pe care i-a petrecut în izolare în închisoare. 
Filip Stan
12 ian. 2017, 11:27
Extremistul norvegian Anders Breivik spune că izolarea din închisoare l-a făcut să fie

„Am devenit mai radical. Am fost radical la început, însă în ultimii cinci ani am devenit mult mai radical”, a declarat Breivik în depoziția sa în cea de-a treia zi în care Curtea de Apel de la Oslo examinează apelul statului norvegian după condamnarea sa în primă instanță anul trecut pentru tratament ‘inuman’ și ‘degradant’, în special din cauza izolării prelungite a lui Breivik.

„M-am mințit singur până acum. Sunt foarte afectat de izolare și radicalizarea este probabil cea mai gravă consecință a izolării”, a mai spus extremistul de 37 de ani.

Totodată, Breivik, care a făcut marți salutul nazist la începutul procesului prin care statul norvegian încearcă să obțină anularea unei decizii conform căreia i-ar fi încălcat drepturile prin ținerea lui la izolare, a declarat că prin acest salut nu a intenționat să ofenseze pe nimeni și că a dorit doar să-și demonstreze solidaritatea cu alții. ‘Acesta este motivul pentru care mă aflu aici, sunt motivat politic’, a spus el, adăugând că prin ‘lupta’ sa a vrut întotdeauna să se asigure că ‘naționaliștii pe criterii etnice sunt incluși în democrații’. ‘Nu am intenționat niciodată să aduc ofensă altora’, a insistat criminalul norvegian.

Citeşte şi Verdictul în cazul ucigaşului în masă Anders Breivik nu va schimba cu nimic condiţiile de detenţie ale acestuia

Pe 22 iulie 2011, deghizat în ofițer de poliție, Breivik i-a atacat timp de peste o oră pe participanții la o tabără de vară a tinerilor laburiști pe insula Utoya și a ucis 69 dintre ei, în majoritate adolescenți. Mai devreme, el ucisese alte opt persoane detonând o bombă în apropiere de sediul guvernului de la Oslo. A fost condamnat în august 2012 la o pedeapsă de 21 de ani de închisoare care poate fi prelungită pe termen nedefinit, Breivik dispune de condiții confortabile în închisoare, având acces la trei celule dotate cu televizoare, jocuri video și aparate de fitness.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Cum îi pregătește Cristi Borcea pe băieții săi pentru viitor: ”Sunt mai dur”
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. S-a stins o celebră cântăreață. Era una dintre cele mai promițătoare voci ale noii generații
Playtech.ro
Ce salariu are un poliţist în 2025: venitul a scăzut faţă de anul trecut
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Durere fără margini într-o familie de români din județul Gorj. Nelu, un șofer de TIR, s-a stins subit la nici 50 de ani, într-o parcare din Belgia
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Valoarea noilor taxe pe case și terenuri în București, publicată de PMB! Ce dări plătesc bucureștenii de la 1 ianuarie 2026. Unele aproape se dublează
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul