Verdictul în cazul ucigaşului în masă Anders Breivik nu va schimba cu nimic condiţiile de detenţie ale acestuia

Închisoarea din Skien, unde este încarcerat ucigașul în masă Anders Behring Breivik, a exclus joi, la o zi după verdictul prin care statul norvegian a fost condamnat pentru încălcarea drepturilor omului în cazul extremistului de dreapta, modificarea în acest stadiu a condițiilor lui de detenție.
Filip Stan
21 apr. 2016, 15:03
Verdictul în cazul ucigaşului în masă Anders Breivik nu va schimba cu nimic condiţiile de detenţie ale acestuia

Miercuri, justiția norvegiană a decis că statul îl supune pe Brievik unui tratament „inuman” și „degradant” ce contravine Convenției Europene a Drepturilor Omului, prin ținerea sa în izolare după ce a ucis 77 de oameni în 2011.

 Întrebat de AFP cu privire la eventuala atenuare a condițiilor de detenție pentru Breivik, directorul închisorii din Skien a răspuns negativ. Sentința nu este executorie deocamdată, a precizat Ole Kristoffer Borhaug, referindu-se la posibilitatea unui recurs, asupra căreia statul norvegian nu a luat încă o decizie.

În verdictul său, judecătoarea Helen Andenaes Sekulic a evidențiat în special durata izolării „relative” la care este supus extremistul de 37 de ani, măsurile insuficiente de compensare a acestei izolări sau inspecțiile corporale sistematice după fiecare plimbare a deținutului. „Înainte ca practica să poată fi schimbată, trebuie schimbate regulile”, a explicat directorul închisorii.

Imediat după anunțarea verdictului, avocatul lui Breivik a cerut modificarea regimului de izolare al clientului său.

La 22 iulie 2011, extremistul de dreapta Anders Behring Breivik, acum autodeclarat în mod deschis neonazist, a deschis focul asupra unor tineri laburiști reuniți într-o tabără de vară pe insula Utoeya și a ucis 69 de persoane, majoritatea adolescenți. Cu câteva ore înainte, el detonase o bombă de 950 kg la picioarele turnului care adăpostea birourile premierului — actualul secretar general al NATO, Jens Stoltenberg, absent în acel moment. Opt oameni au murit în acea explozie.

Breivik a fost condamnat la pedeapsa maximă prevăzută de justiția norvegiană, 21 de ani de închisoare, ce va putea fi prelungită nelimitat atât timp cât deținutul va fi considerat periculos pentru societate. La proces, extremistul de dreapta nu a dat niciun semn că și-ar regreta faptele.

În detenție, el beneficiază de facilități precum trei celule cu două dușuri, două televizoare, Xbox, Playstation și aparate de fitness.

Decizia tribunalului din Oslo a provocat surpriză și chiar șoc în societatea norvegiană.

„Verdictul va fi greu de digerat”, a comentat joi cotidianul norvegian de referință Aftenposten, în timp ce principalul tabloid, Verdens Gang, a vorbit despre „un verdict greșit”. În schimb, alte voci, mai ales ale unor juriști, dar și ale unor supraviețuitori de pe insula Utoya, au văzut în sentință o victorie a statului de drept.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
Preţul biletelor la Turcia – România a explodat pe pieţele secundare! Turcii cer și 2000 de euro cu o zi înainte de meci. Exclusiv
Capital.ro
Un fost selecționer a murit. Tragedie înainte de meciul Turcia-România. Doliu în fotbal
Playtech.ro
Când intră elevii în vacanța de vară 2026. Unii termină școala mai devreme
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
Imaginile care fac înconjurul internetului. Cum au fost filmați Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de anunțul divorțului. Cu ochii în lacrimi, vizibil afectați: nimic nu prevestea separarea
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Stare de urgență în Republica Moldova! Decizia vine în urma atacurilor militare lansate de Rusia
iamsport.ro
S-a dus la Istanbul pentru Turcia - România și a fost ȘOCAT de ce a descoperit: 'Am văzut pe stradă, prin restaurante, prin bazar, pare a fi nebunie reală!'
MediaFlux
Zeci de mii de români rămân fără loc de muncă. Anunțul premierului
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj