Fabrica de mobilă cu tradiţie în România deţinută de Casa Rusu dispare din economia României. Ce se întâmplă cu angajaţii

Una dintre cele mai mari companii producătoare de mobilier și PAL din România a vândut o fabrică întinsă pe o suprafață de 120.000 mp de teren și 60.000 mp de construcții către gigantul chinez UE Furniture.
Filip Stan
23 ian. 2025, 18:14
Fabrica de mobilă cu tradiţie în România deţinută de Casa Rusu dispare din economia României. Ce se întâmplă cu angajaţii
Casa Rusu intră în insolvență

Fabrica deținută de Casa Rusu a fost vândută unui gigant chinez. CBRE România, lider pe piața de consultanță imobiliară, a intermediat o tranzacție strategică, în sectorul de producție. Rus Savitar, una dintre cele mai mari companii producătoare de mobilier și PAL din România, a vândut fabrica sa din Dudeștii Noi, județul Timiș, către UE Furniture, specializată în producția de scaune, fotolii și canapele. Proprietatea transferată constă în 120.000 mp de teren și 60.000 mp de clădiri.

O fabrică renumită se închide după 100 de ani de activitate. Aproape 130 de angajaţi rămân pe drumuri

Rus Savitar este o afacere de familie fondată în 1994 și a devenit o referință în industria de mobilier, în cei peste 30 de ani de activitate.

„Tranzacția dintre Rus Savitar și UE Furniture asigură atât continuitatea tradiției locale, în producția de mobilier, cât și crearea unui impact economic semnificativ în regiune, în beneficiul comunității, care va fi principalul câștigător din această tranzacție”, a declarat Mădălin Aresmerițoaie, Senior Consultant I&L, CBRE România.

Producătorul român de mobilă Rus Savitar deține divizia de retail Casa Rusu.

UE Furniture, prima companie chinezească din sectorul său listată la bursă, are un istoric de peste 20 de ani în producția de mobilier. Achiziția din Dudeștii Noi reprezintă cea de-a doua investiție a companiei în România, după deschiderea unei fabrici în Orăștie, cu câțiva ani în urmă.

„Strategia noastră, de la preluarea companiei, a fost să plătim toate datoriile și să trecem inapoi pe profit într-un timp cât mai scurt posibil. Am reușit acest lucru și considerăm ca tranzacția cu UE Furniture (unul din cei mai mari producători de mobilă din China) va duce la o creștere foarte mare a fabricii Rus Savitar și a angajaților companiei”, a declarat Cristian Rusu, proprietar și Director General Rus Savitar.

CBRE România a reprezentat Rus Savitar în acest proces complex, contribuind la încheierea unui acord favorabil ambelor părți. Negocierile au beneficiat de expertiza CBRE în facilitarea unor soluții optime și inovatoare, în special în etapele complexe ale discuțiilor.

Noi locuri de muncă pentru români. O nouă fabrică de 140 de milioane de euro și-a început producția

Amintim că, în decembrie, Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care societatea Yongyi (Hainan) Investment Consulting Co. Ltd. intenționează să preia, prin intermediul mai multor societăți vehicul, aflate în curs de înființare, compania Rus-Savitar SA.

Tranzacția va fi agreată prin semnarea unui contract de vânzare – cumpărare de acțiuni, la momentul autorizării, contractul nefiind semnat.

Yongyi (Hainan) Investment Consulting Co. Ltd., o societate de tip holding, înregistrată în Republica Populară Chineză, face parte din Grupul UE Furniture, angajat în producția și vânzarea de scaune ergonomice.

Producătorul român de mobilă Rus Savitar deține divizia de retail Casa Rusu. Compania Rus Savitar este controlată la acest moment de Energomar (50%), deținută integral de Laura Rus, și Energoforte (50%), deținută integral de Cristian Rus, conform termene.ro.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, campioană de toamnă după 35 de ani! Oltenii au câștigat ultimul titlu după ce au încheiat anul 1990 pe locul 1
Capital.ro
Reguli la bloc. Asociația de proprietari te obligă să plătești apa, deși apartamentul este gol. Gelu Pușcaș: Nu e eroare, nu e abuz
Playtech.ro
În ce zile se merge la colindat. Ce se face din 24 decembrie până la Anul Nou
Adevarul
Gastroenterolog: „Aceasta este gustarea pe care aș vrea s-o evite toată lumea”. Alternative sănătoase
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Bani pentru pensionari retroactiv. Legea care vrea să facă dreptate unei categorii de români
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet