Facultățile își reduc numărul de specializări. Unde te poți înscrie dacă vrei să dai la Politehnică

Se pare că facultățile își reduc numărul de specializări în acest an, potrivit Ministerului Educației.
Alina Costache
19 iul. 2024, 22:29
Facultățile își reduc numărul de specializări. Unde te poți înscrie dacă vrei să dai la Politehnică

Facultățile își reduc numărul de specializări în acest an, potrivit unui proiect de hotărâre de Guvern, decizia fiind pusă în dezbatere publică de Ministerul Educației. Mai exact, 19 specializări din cadrul a 16 facultăți de stat și particulare ar putea fi desființate din acest an.

Motivul pentru care facultățile își reduc numărul de specializări

Schimbările din facultăți la nivel de licență au fost propuse inițial de instituțiile de învățământ. Asta, în urma unor decizii adoptate în Senatul Universitar din diverse cazue. Printre acestea se regăsesc nu mai puțin de nouă universități, dintre care patru sunt instituții de învățământ particular. Totodată, a fost pusă în consultare publică și o Hotărâre de Guvern privind domeniile și programele de studii universitare de master acreditate și numărul maxim de studenți ce pot fi școlarizați.

Intrarea în lichidare a unui program de studii presupune renunțarea la înscrieri pentru domeniul respectiv, urmând ca specializarea să fie desființată când studenții deja înmatriculați termină respectivul ciclu de licență sau masterat.

Citește și:

Lista facultăților a căror specializări vor fi lichidate

Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica din București:

  • Se desființează specializarea Inginerie economică în domeniul electric, electronic și energetic din cadrul Facultății de Inginerie Electrică;
  • Se desființează specializarea Sisteme de transport operațional a Facultății de Ingineria Sistemelor Biotehnice.

Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad:

  • Este lichidată specializarea Tehnologia tricotajelor și confecțiilor din cadrul Facultății de Inginerie.
  • Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca:
  • Facultatea de Inginerie Industrială, Robotică și Managementul Producției renunță la specializarea Inginerie economică industrială (în limba engleză).

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu:

  • Se desființează specializarea Inginerie industrială (în limba engleză) a Facultății de Inginerie.
  • Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava:
  • La Facultatea de Inginerie Mecanică, Autovehicule și Robotică intră în lichidare specializarea Echipamente pentru procese industriale;
  • La Facultatea de Litere și Științe ale Comunicării intră în lichidare specializarea „Limba și literatura română – O limbă și literatură modernă (franceză, germană).

Universitatea de Vest din Timișoara:

  • Specializarea Cartografie din cadrul Facultății de Chimie, Biologie, Geografie va fi desființată;
  • Specializarea Informatică Aplicată din cadrul Facultății de Matematică și Informatică va fi desființată.

Universitatea Româno-Americană din București:

  • Facultatea de Afaceri Internaționale renunță la specializarea Economie și afaceri internaționale.
  • Universitatea de Vest „Vasile Goldiș” din Arad:
  • Facultatea de Științe Socio-Umane și Educație Fizică și Sport lichidează secțiile Istorie, respectiv Relații internaționale și studii europene.

Universitatea „Hyperion” din București:

  • Specializarea Istorie din cadrul Facultății de Științe Sociale, Umaniste și ale Naturii este desființată.
  • Școala Normală Superioară – București (S.N.S.B):
  • În cadrul domeniului de studii universitare de masterat Biologie este desființată specializarea Chimie biologică;
  • În cadrul domeniului de studii universitare de masterat Matematică sunt desființate specializările Analiză și modelare prin ecuații diferențiale și stocastice, Logică și specificații formale și Structuri fundamentale cu aplicații în algebră, geometrie și topologie.

Citește și: Admitere facultate 2024. Care este cea mai căutată specializare. Sunt 25 de candidați pe un loc

Fundația „Ștefan Lupașcu” – Institutul de Studii Europene din Iași:

  • Este lichidată specializarea Administrație publică din cadrul domeniului de licență Științe administrative;
  • Este lichidată specializarea Management din cadrul domeniului cu același nume.
  • Specializări noi
  • O altă noutate, potrivit EduPedu, este reprezentată de înființarea a 2 specializări la nivelul studiilor universitare de licență:
  • „Intendență” la Facultatea de Comandată și Stat Major din cadrul Universității Naționale de Apărare „Carol I” din București. Această modificare este făcută la nivelul domeniului de studii Științe militare, informații și ordine publică.
  • „Geoinformatică” la Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie din cadrul Universității de Vest din Timișoara. Noua specializare este componentă a domeniului de studii Științe aplicate.

Citește și: Tot mai mulţi studenţi români lucrează în timpul facultăţii. Cum pot beneficia aceştia de concediul de studii

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Diletta Leotta, imagine spectaculoasă după ce a devenit mamă a doua oară. Complimentele au curs în valuri
Capital.ro
Amenzi de până la 20.000 de lei pentru proprietarii de terenuri. Controalele încep de la 1 iulie. Planta care se elimină obligatoriu
Playtech.ro
Cât vei plăti pentru aerul condiționat în vara lui 2026 dacă îl folosești 8 ore pe zi. Estimarea costurilor pentru o lună de caniculă
Adevarul
Haos în lanțul de comandă. Cine răspunde pentru securitatea Portului Constanța în caz de criză?
wowbiz.ro
Valentin Sanfira, mesaj dur despre oamenii care l-au dezamăgit: „Nu mai am încredere nici în cei care merită”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Mutu, negocieri cu un club uriaș din Serie A: ”Ar putea să ajungă acolo”
MediaFlux
Se renunță complet la numerar. Țara care își ia adio de la banii cash începând cu 2027
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți