FC Liverpool, meci INCREDIBIL, cu 31 de penalty-uri, în Cupa Ligii Angliei VIDEO

FC Liverpool s-a calificat dramatic în turul 4 al Cupei Ligii Angliei, după ce a învins cu 14-13, după executarea loviturilor de la 11 metri, pe Middlesbrough. La finalul celor 120 de minute scorul era 2-2, Middlesbrough egalând în minutul 120+3, tot din penalty.

24 sept. 2014, 05:41

FC Liverpol şi Middlesbrough au executat câte 15 lovituri de la 11 metri pentru a se putea departaja în întâlnirea directă, care a avut loc marţi seara, pe Anfield Road. Şedinţa de penalty-uri a avut loc imediat după ce oaspeţii au reuşit să egaleze la 2, in extremis, tot de la punctul cu var, în minutul 120+3, după un fault imprudent comis de Kolo Toure.

Alte situații asemănătoare în Anglia, la penalty-uri:

Dagenham & Redbridge – Leyton Orient 14-13 (2014)
Arsenal-Rotherham 9-8 (2004)
Macclesfield – Forest Green (1992)
M. City-Stoke 9-8 (1982)
Aston Villa-Colchester 9-8 (1982)

Performera serii a fost în Southampton, echipa lui Florin Gardoş, care a învins cu 2-1 pe terenul lui Arsenal Londra, eliminându-i pe „tunari”. Fostul stelist a fost titular şi a jucat tot meciul.

Într-un alt joc din această fază a competiţiei, echipa Sunderland, cu portarul Costel Pantilimon între buturi, a fost învinsă pe teren propriu, cu 2-1 de Stoke City. Au marcat Altidore (min.16), pentru gazde, respectiv, Muniesa (min.31 şi 71).