FED CUP 2020. ROMANIA – RUSIA 2-3. Înfrângere dramatică, totul s-a decis în meciul de dublu

FED CUP. România a pierdut în fața Rusiei, scor 2-3, în Fed Cup, la Cluj-Napoca, şi a ratat calificarea în faza finală de la Budapesta.

08 feb. 2020, 18:12

UPDATE: Gabriela Ruse – Ekaterina Alexandrova, 1-6, 4-6, a fost primul meci al zilei de vineri. Ana Bogdan a adus primul punct al „tricolorelor”, după ce a trecut de Veronika Kudermetova, scor 6-3, 6-7, 6-1, în a doua partidă a duelului dintre România și Rusia.

În a doua zi, Ana Bogdan a pierdut în prima dispută, scor 5-7, 6-3, 5-7, cu Ekaterina Alexandrova. Jaqueline Cristian a reușit să ducă duelul în decisiv, după ce a trecut de Veronika Kudermetova, scor 7-5, 6-3.

Meciul decisiv din Fed Cup Jaqueline Cristian / Gabriela Ruse – Anna Kalinskaia / Anna Blinkova 3-6, 2-6 a decis calificarea: Rusia – România 3-2.

Jaqueline Cristian-Veronika Kudermetova 7-5, 6-3.

5-7, 6-3, 5-7: Break, set şi meci, Ekaterina Alexandrova! Rusia preia conducerea împotriva României, scor 2-1.

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 5-6, meciul s-ar putea decide la tie-break

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 4-5, urmează un game greu pentru Ana Bogdan

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 3-4, Ana a ratat trei mingi de break

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 3-3, cine va face prima greşeală?

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 1-2, se joacă pe muchie de cuţit

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, vom avea set DECISIV

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 5-7, 5-3, nebunie în setul secund, Ana serveşte pentru a egala situaţia

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 5-7, 2-0, debut în forţă în setul al doilea

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 5-7, primul set este adjudecat de Rusia

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 5-4, Ana se poate impune în primul set daca face break

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 4-3, meci strâns, aici s-ar putea juca calificarea în final Fed Cup 2020

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 2-2, Ana a ratat minge de break

Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova 1-1, fiecare jucătoare şi-a câştigat greu serviciul

Sâmbătă

• 14:00: Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova
  • 16:00: Gabriela Ruse – Veronika Kudermetova
  • 18:00: Irina Bara/ Raluca Olaru- Anna Blinkova/ Anna Kalinskaia

Ana Bogdan, locul 90 WTA, a învins-o pe Veronika Kudermetova, locul 38 WTA, vineri, în al doilea meci al întâlnirii de Fed Cup dintre România şi Rusia, care se desfăşoară în acest week-end, la Cluj-Napoca.

Bogdan s-a impus, scor 6-3, 6-7 (5), 6-1, după două ore şi 13 minute de joc.

Tot vineri, Gabriela Ruse, locul 166 WTA, a fost învinsă de Ekaterina Alexandrova, numărul 28 mondial, scor 6-1, 6-4, după o oră şi patru minute.

Câştigătoarea duelului România – Rusia se va califica în turneul final al Fed Cup, care va avea loc în perioada 14-19 aprilie, la Budapesta, şi la care vor participa 12 echipe. Fed Cup se dispută în premieră în acest an într-un nou format.

România nu a întâlnit niciodată Rusia în Fed Cup, dar a avut două confruntări cu URSS, ambele pierdute, în 1978 (0-3), la Melbourne, în sferturile Grupei Mondiale, şi în 1986 (0-3), la Praga, în turul al doilea al Grupei Mondiale.