Femeia care a aruncat în aer un bloc a fost condamnată în anii ’80 pentru că şi-a ucis copilul

Femeia acuzată că a provocat explozia dintr-un bloc din localitatea clujeană Floreşti şi arestată pentru distrugere a fost condamnată, în anii '80, după ce şi-ar fi ucis copilul nou-născut, potrivit unor surse judiciare, transmite Mediafax.
Romania TV
06 iul. 2013, 11:55
Femeia care a aruncat în aer un bloc a fost condamnată în anii '80 pentru că şi-a ucis copilul

În încheierea penală a Judecătoriei Cluj-Napoca, prin care s-a dispus arestarea Margaretei Jula, sub acuzaţia de distrugere, după ce a deşurubat un racord de gaz din apartamentul său din Floreşti, provocând o deflagraţie în bloc, se arată că procurorii au motivat că aceasta reprezintă un pericol social şi pentru că „a comis un omor”.

„Reprezentantul Parchetului susţine propunerea privind luarea măsurii arestării preventive faţă de inculpată pe o perioada de 29 zile. Inculpata a săvârşit infracţiunea pentru care legea prevede pedeapsa închisorii mai mare de patru ani, iar lăsarea ei în libertate prezintă un pericol concret pentru ordinea publică. .(…) Un asemenea pericol s-a dedus în speţă din gravitatea faptei, din modul concret în care aceasta a fost săvârşită, din conduita inculpatei în societate (a comis un omor), precum şi din atitudinea pe care acesta a avut-o după comiterea faptei (atitudinea în timpul urmăririi penale de emitere de declaraţii contradictorii fără explicaţii plauzibile)”, se menţionează în încheierea penală.

Conform unor surse judiciare, în anii ’80 Margareta Jula a făcut închisoare pentru ucidere din culpă, fiind acuzată că şi-a omorât copilul nou-născut.

În noaptea de luni spre marţi, a avut loc o explozie într-un bloc de pe strada Gheorghe Doja din localitatea clujeană Floreşti, într-un apartament situat la parter.

În urma deflagraţiei, două apartamente au fost distruse, pereţii acestora fiind dislocaţi, iar alte 14 locuinţe au suferit pagube mai mici, respectiv geamuri sparte, uşi rupte, pereţi crăpaţi şi mobilier distrus. De asemenea, au fost avariate şase autoturisme parcate în apropierea blocului.

În blocul afectat de explozie – un imobil cu parter, trei etaje şi mansardă – locuiesc peste 60 de familii.

În urma anchetei s-a stabilit că explozia a fost provocată de Margareta Jula, în vârstă de 62 de ani, care locuia în apartamentul de la parter.

Potrivit anchetatorilor, femeia a plecat de acasă luni seară, lăsând o candelă aprinsă într-una din încăperile locuinţei. Femeia este suspectată că, anterior, a deşurubat racordul flexibil de gaz situat în spatele aragazului, lăsând robinetul de la conducta de gaz deschis, iar astfel, după acumularea gazului metan, s-a produs explozia.

Femeia este cercetată penal pentru distrugere, ea fiind iniţial reţinută şi apoi arestată preventiv pentru 29 de zile.

Conform unor surse judiciare, femeia le-a declarat anchetatorilor că ar fi vrut să se răzbune pe persoanele care ar fi înşelat-o, dar ar fi recurs la acest gest şi din cauză că urma să fie evacuată din locuinţă.

Sursele citate afirmă că în 2007 Margareta Jula ar fi vrut să îşi ajute doi prieteni care aveau nevoie de un împrumut, prin cedarea apartamentului său de pe strada Gheorghe Doja, cel în care s-a produs explozia. Femeia le-a spus anchetatorilor că a făcut un contract de vânzare-cumpărare pentru apartament, cumpărători fiind soţii Florin şi Alexandrina Petrea. Jula susţine că tranzacţia a fost una fictivă, pentru ca familia Petrea să poată lua un credit, femeia neprimind suma completă pentru apartament.

Potrivit surselor citate, Jula a declarat că a primit de la familia Petrea doar 8.000 de lei, cu titlu de împrumut, şi nu 20.000 de euro, cât scria în contractul de vânzare-cumpărare a apartamentului. Alexandrina şi Florin Petrea au luat un credit, au girat cu apartamentul luat de la Jula, dar nu au mai plătit ratele, astfel că Margareta Jula urma să fie evacuată, mai spun sursele meţionate.

În 2011, femeia a deschis o acţiune în instanţă la Judecătoria Cluj-Napoca, prin care a cerut anularea contractului de vânzare-cumpărare a apartamentului. În 13 iunie 2012 Judecătoria Cluj-Napoca i-a respins însă acţiunea.

„Instanţa admite excepţia nulităţii recursului. Constată nulitatea recursului declarat de reclamanta Jula Margareta împotriva sentinţei civile nr. 2419/2012 din 3 februarie 2012 pronunţată în dosar nr. 31801/211/2010 al Judecătoriei Cluj-Napoca, pe care o menţine în totul. Fără cheltuieli de judecată în recurs. Decizia este irevocabilă”, se arată în sentinţă.

În urma acestei decizii, Jula urma să fie evacuată din locuinţă, după ce soţii Petrea nu şi-au mai plătit ratele la creditul luat, astfel că finanţatorul a obţinut o decizie de evacuare a Margaretei Jula din locuinţă.

Conform aceloraşi surse, femeia ar fi provocat explozia din locuinţă chiar în zilele în care evacuarea urma să fie pusă în practică.

DailyBusiness
Motivul pentru care Gina Pistol îi ascunde chipul fetiței, pe rețelele sociale: „Uneori și nouă ne este greu”
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Este despărțirea anului în show-bizz-ul românesc! Adrian Brîncoveanu confirmă separarea de Andreea Marin! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cine e noua șefă de cabinet a lui Ilie Bolojan, cu salariu de mii de euro de la stat! Ana-Smărăndița Irina a scos la vânzare o pensiune de 1,5 milioane euro
Capital.ro
EXCLUSIV. Interzicerea banilor cash. Anunț pentru cine folosește numerar: În România se face micul experiment al UE
Playtech.ro
Cele mai periculoase stațiuni după lărgirea plajelor. Ce zone trebuie evitate de turiști și unde au apărut gropi de peste 3 metri
DailyBusiness
Ce alimente să eviți atunci când bei cafea. Unele combinații pot afecta gustul sau stomacul
Adevarul
Crimă oribilă pe un iaht de lux, din Bahamas. O tânără de 20 de ani, ucisă de un mecanic al navei
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Ilie Bolojan promite sprijin pentru categoriile vulnerabile. Dogioiu, despre planurile premierului
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 10 iulie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 11,99 milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Ultima dorință a Luizei, tânăra care a murit după ce a născut, este sfâșietoare. Soțul ei nu a mai apucat să-și țină promisiunea: 'Îi era foarte
Playsport.ro
Se schimbă permisele de conducere pentru șoferii români. Când trec toate pe...
Capital.ro
Decizie pentru pensiile de peste 3.000 lei. Ministrul Muncii, anunț la TV: Am făcut tot ce-am putut!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
De ce a omorât-o Robert Lupu pe Teodora, de fapt! Răsturnare de situație: NU o voia înapoi, ci altul era motivul
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Fonduri europene de 200.000 de euro pentru români! Cum se pot obține banii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Spor de femeie și de nesimțire: cum a devenit SAPE exemplul perfect al imposturii bugetare