Fenomen neobişnuit în Giurgiu: „Este prima dată în ultimii zece ani…”

În localitățile din sudul județului Giurgiu cireșii au înflorit a doua oară, oferind un adevărat spectacol de primăvară aproape de jumătatea lunii octombrie, specialiștii spunând că aceasta este o reacție biologică la seceta prelungită din vara acestui an.
Alina Costache
12 oct. 2017, 17:06
Fenomen neobişnuit în Giurgiu:

„Este prima dată în ultimii zece ani de zile când am văzut în județ cireși înfloriți toamna. Pe lângă aceștia și prunii, gutuii, vișinii au reînflorit. Aceasta este o reacție biologică la seceta prelungită care s-a manifestat în județul Giurgiu în lunile iulie și august. Pomii își pierduseră deja frunzișul din cauza secetei, încheiaseră ciclul biologic, dar acum, după manifestarea ploilor și ca urmare a temperaturilor de aproximativ 20 de grade Celsius pe timpul zilei și-au recăpătat vigoarea. E ultima suflare! Pentru că nu au parcurs toată etapa biologică și pierduseră învelișul foliar, acum au o reacție fiziologică la o situație anormală și au reînflorit”, a declarat directorul tehnic al Direcției Silvice Giurgiu, Constantin Bicu, potrivit Agerpres.

El spune că acest fenomen va fi oprit de prima brumă. „Deținătorii de pomi și livezi trebuie să știe că această reînflorire din luna octombrie nu va împiedica ciclul biologic al pomilor pentru anul viitor și aceștia vor înflori din nou în primăvară”, a completat Constantin Bicu.

În satele din sudul județului Giurgiu aproape în fiecare curte poate fi văzut un pom înflorit.
Un spectacol aparte oferă florile de liliac albe sau mov care răspândesc un miros îmbătător și care se găsesc din abundență pe ramuri, de multe ori îngemănate cu strugurii copți care nu au fost culeși încă din bolți.

Citeşte şi Fenomen spectaculos: au înflorit magnoliile în septembrie

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce reacție a avut Adrian Mutu după ce a auzit că mulți români cred că era mai bine pe vremea lui Nicolae Ceaușescu
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Coșmarul unui cuplu care a plătit 6,5 milioane de euro pentru casa visurilor și a abandonat-o după doar o lună: „Au fost lăsate numeroase capcane”
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Radu Naum: ”Eram ironic când am spus că e visul meu să fac un interviu cu David Popovici”
MediaFlux
Alertă la nivel mondial. Program spion pentru iPhone capabil să infiltreze milioane de dispozitive
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj