Fermierii britanici îi preferă pe muncitorii români şi bulgari

Mulţi fermieri britanici sunt dezamăgiţi de forţa de muncă provenită din ţările est-europene care au aderat la UE în 2004 şi de refuzul cetăţenilor britanici de a munci în agricultură. Ei preferă să angajeze români şi bulgari, relatează Yorkshire Post, în ediţia electronică, potrivit Mediafax.
Romania TV
08 nov. 2011, 09:30
Fermierii britanici îi preferă pe muncitorii români şi bulgari

Autorităţile vor să încurajeze şomerii britanici să accepte locuri de muncă în agricultură, însă un raport al sindicatelor fermierilor conţine multe mărturii care critică muncitorii britanici. Unii fermieri au renunţat la forţa de muncă din ţările care aderat la UE în 2004 (Cehia, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Slovacia şi Slovenia), din cauza neseriozităţii multora dintre ei.

Ei susţin că aceştia văd munca în agricultură doar ca pe o etapă şi îi preferă pe români şi bulgari, care vin cu permise de muncă.

„Muncitorii britanici sezonieri sunt imposibil de găsit din cauza localizării noastre în zonele rurale cu populaţie puţină şi a preţurilor mari ale proprietăţilor. Am folosit cetăţeni din ţările care au aderat la UE în 2004, dar în 2010 şi 2011 am constatat că aproximativ 80 de procente nu sunt de încredere”, afirmă un fermier din Yorkshire.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Anunțul momentului despre noul stadion Dinamo. Tot adevărul despre stoparea lucrărilor
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Cât costă o tractare în Bulgaria. Sumele pe care ajung să le plătească unii șoferi în 2026
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Cornel Dinu și conflictul care l-a costat titlul de ”Antrenorul secolului” în fotbalul românesc: ”Ce stau să-ți explic ție? Tu oricum nu înțelegi”
MediaFlux
Câți bani câștigă femeia care îi face curat lui Mihai Trăistariu. Artistul a dezvăluit ce salariu îi oferă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?