Film românesc făcut în memoria Alexandrei Măceșanu. Mama victimei lui Gheorghe Dincă, prima reacție: ”Nu m-a întrebat nimeni, mă deranjează”

Cazul Alexandrei Măceșanu, adolescenta ucisă cu sânge rece de Gheorghe Dincă, a devenit subiect de film. O producătoare română a vrut să-i aducă tinerei un omagiu și a realizat o producție intitulată ”Alexandra”. Mama fetei a avut o primă reacție.
Alina Costache
07 apr. 2025, 12:33
Film românesc făcut în memoria Alexandrei Măceșanu. Mama victimei lui Gheorghe Dincă, prima reacție: ”Nu m-a întrebat nimeni, mă deranjează”

Film românesc făcut în memoria Alexandrei Măceșanu. Cea care s-a gândit să-i aducă un omagiu tinerei este producătoarea Diana Busuioc Angelson.

Film românesc făcut în memoria Alexandrei Măceșanu. Cum a reaționat mama fetei

Povestea filmului este diferită de cazul Caracal, însă există câteva asemănări, pe lângă titlul care amintește de Alexandra Măceșanu. Producătoarea Diana Busuioc este și actriță principală în acest film,. Aceasta dă viață Angelei, o dispeceră de la 112 care își sacrifică libertatea pentru a salva o adolescentă de 15 ani, răpită. În timpul apelului, personajul interpretat de Diana Busuioc realizează că polițiștii nu vor putea ajunge la timp la fată și, în drum spre Alexandra, Angela dispare fără urmă.

Contactată de cei de la Fanatik, mama Alexandrei Măceșanu a mărturist că, pe de o parte, se simte deranjată de ideea filmului făcut în memoria fiicei sale.

Citește și Gheorghe Dincă, de nerecunoscut după gratii. Cum arată monstrul din Caracal după 4 ani de pușcărie

„Am văzut ceva pe Facebook. Mi-a spus cineva. Vă dați seama că pe de o parte mă deranjează, dar ce aș putea să zic? Nu am fost contactată de nimeni, dar nu pot să mai vorbesc acum, că sunt la serviciu”, a spus mama Alexandrei, potrivit sursei citate.

De cealaltă parte, producătoarea filmului spune că a încercat să dea de familia tinerei, însă spune că nu a reușit.

„Am încercat, dar nu am reușit. Am dat foarte multe interviuri și în fiecare interviu, m-am adresat părinților, promițându-le ca după acest film, nimeni nu o va mai uita pe Alexandra”, a spus producătoarea Diana Busuioc Angelson.

Reamintim că nu doar Alexandra a fost singura victimă a lui Gheorghe Dincă. A mai existat și Luiza Melencu, tânăra care a dispărut înaintea Alexandrei. Mama Luizei a mărturisit că ea nu ar fi de acord ca cineva să facă un astfel de film despre fiica ei.

„Nu știu ce să zic. Sinceră să fiu, am văzut ieri pe telefon despre filmul ăsta. Dacă dânsa e de acord, eu nu aș fi putut fi de acord să văd așa ceva. Mie îmi e greu să accept așa ceva. Nu m-aș duce să văd filmul, nu, nu, nu! Nu că nu ne amintim, dar nu pot. Mie îmi e foarte greu și când vorbesc, îmi e foarte greu. Am momente și când pun o fotografie… Nu aș putea să văd așa ceva”, a declarat Monica Melencu, potrivit sursei citate.

Reamintim că Alexandra Măceașnu și Luiza Melencu au fost două tinere din municipiul Caracal, care au dispărut în anul 2019, la un interval de câteva luni. Luiza, prima dintre victime, nu a mai fost de găsit de la data de 14 aprilie, iar Alexandra, originară din localitatea Dobrosloveni, județul Olt, a dispărut pe 24 iulie.

Citește și EXCLUSIV Gheorghe Dincă, primul interviu de după gratii, la aproape patru ani de la tragedia din Caracal: „Sunt nevinovat! Jur cu mâna pe Biblie!”

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Fiica marelui Amza Pellea a răbufnit la adresa unuia dintre liderii galeriei lui Dinamo: „Imaginea tatălui meu nu poate fi folosită la așa ceva! Cât trăiesc… v-ați găsit nașul!”
Capital.ro
Schimbare la pensiile românilor. Ilie Bolojan, anunț despre fondurile de pensii: Va fi un câștig!
Playtech.ro
O nouă simulare pentru Evaluarea Națională 2026. Elevii care au lipsit în martie mai au o șansă
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile nu vor mai putea fi plătite? Avertismentul specialiștilor despre marea pensionare care va afecta sistemul din România
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
Se deschide complet Strâmtoarea Ormuz. Trump mulțumește Iranului
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj