Financial Times: Iohannis, printre favoriţii pentru preşedinţia Consiliului European. Reacţie surprinzătoare a lui Victor Ponta

Preşedintele Klaus Iohannis ar fi printre liderii politici favoriţi pentru a prelua preşedinţia Consiliului European,conform unui articol publicat de Financial Times. Sâmbătă, liderul Pro România, Victor Ponta, a anunţat că salută posibilitatea ca România să deţină o funcţie majoră la nivel european, chiar dacă a fost şi probabil va mai fi adversar politic al lui Klaus Iohannis.
Romania TV
15 iun. 2019, 14:31
Financial Times: Iohannis, printre favoriţii pentru preşedinţia Consiliului European. Reacţie surprinzătoare a lui Victor Ponta

 „Pro Romania salută şi susţine această oportunitate”, a scris Ponta pe Facebook, după anunţul care îl pune pe Iohannis în postura unei funcţii înalte la nivel european.

Potrivit unui articol publicat de Financial Times, preşedintele Klaus Iohannis ar fi pe lista scurtă de lideri politici favoriţi pentru a prelua preşedinţia Consiliului Europene. Pe aceeaşi listă se regăsesc premierii Belgiei (Charles Michel), Luxemburgului (Xavier Bettel) şi Portugaliei (Antonio Costa), scrie news.ro.

Este necesar ca până la sfârşitul anului să se desemneze persoane în posturile de preşedinte al Consiliului European, şef al diplomaţiei şi preşedinte al Băncii Central Europene (BCE).

„Dacă România poate să obţină o funcţie major la nivel politic european, Pro România salută şi susţine această oportunitate! Am fost adversar politic (şi, probabil, o să mai fiu) al lui Klaus Iohannis! Când este vorba însă de România, nu am voie să las resetimentele să ne domine!”, a scris, sâmbătă, pe Facebook, Liderul Pro România, Victor Ponta.

Acesta susţine că există „o mare fericire în tabara Cioloş – Barna că scapă de Iohannis şi Palatul Cotroceni le aparţine”.

„Să vedem dacă va fi aşa. Eu sunt unul dintre mulţii candidaţi care în luna Iunie era favorit şi în decembrie …. Poate în al 12-lea ceas se trezesc toţi liderii de centru-stânga şi înţeleg că trebuie să susţină un singur candidat – respectat, responsabil, integru, apreciat pe plan international, capabil să unească România şi care nu are de ce să fie urât de hateri”, a mai scris Ponta pe Facebook.

LIderul Pro România mai precizează că, dacă Iohannis pleacă în septembrie la Bruxelles, Călin Popescu Tăriceanu va deveni preşedinte interimar.

„Dacă Klaus Iohannis pleacă în septembrie la Bruxelles, în mod constitutional îl vom avea pe Călin Popescu Tăriceanu ca preşedinte interimar până pe 20 decembrie. Nici asta nu este rău, nu?”, a mai scris Ponta.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Reacția Soranei Cîrstea după ce l-a văzut pe Ion Țiriac la Roland Garros! La începutul anului s-a despărțit de fiul miliardarului
Capital.ro
Schimbare la plata concediilor medicale de mâine, 1 iunie. Nicoleta Pauliuc: Am eliminat o mare nedreptate
Playtech.ro
În cât timp poate fi contestată decizia de pensionare. Ce probleme pot fi contestate în instanță
Adevarul
Cum să alegi roșiile dulci și zemoase din piață. Trucuri simple de care trebuie să ții cont pentru un gust autentic
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Dinamo, ofertă pentru starul mondial de la Steaua! ”O propunere mai bună”
MediaFlux
A fost stabilită proveniența dronei care a lovit blocul din Galați. Imagini doveditoare prezentate de Nicușor Dan GALERIE FOTO
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți