Financial Times: Redresarea economiei mondiale după pandemia de coronavirus este fragilă

Potrivit celui mai recent indice Brookings-FT, redresarea economiei globale după pandemia de coronavirus este fragilă şi inegală, multe economii emergente înregistrând probleme grave, relatează Financial Times. 
Romania TV
12 oct. 2020, 04:40
Financial Times: Redresarea economiei mondiale după pandemia de coronavirus este fragilă

Indicele arată că creşterea consemnată de cele mai mari economii din lume este inegală, ceea ce scoate în evidenţă perspectiva precară pe fondul căreia vor avea loc reuniunile FMI şi ale Băncii Mondiale din această săptămână.

În timp ce al doilea val de coronavirus subminează eforturile de revenire la normal şi reduce încrederea companiilor, populaţiilor şi investitorilor, majoritatea ţărilor au un drum lung înainte ca economiile lor să revină la nivelul anterior pandemiei.

„Nu se întrevede o redresare solidă, pe scară largă”, a declarat Eswar Prasad, profesor la Brookings Institution, adăugând că „riscurile unor efecte economice substanţiale şi de durată sunt în creştere”.

Reuniunile FMI şi Băncii Mondiale vor fi organizate virtual în această săptămână.

Directorul general al FMI, Kristalina Georgieva, a declarat săptămâna trecută că redresarea după criza Covid-19 va fi „lungă, neregulată şi nesigură” şi „predispusă la regrese”.

Datele economice la nivel mondial sunt mai slabe ca oricând după 2012, an în care a fost lansat Brookings-FT Tracking Index referitor la redresarea economiei globale.

Acest indice compară indicatorii din economia reală, pieţele financiare şi încrederea cu mediile istorice pentru economia globală şi statele individuale. Indicele arată că redresarea din economiile avansare este departe de a fi finalizată după scăderile istorice înregistrate în primăvară, iar situaţia din economiile emergente este şi mai dificilă.

Citeşte şi  Banca Mondială, previziuni sumbre pentru finanţele României. Deficitul fiscal va ajunge la 9,1% din PIB, până la sfârşitul anului

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum a ajuns unui neamț să îi placă mai mult în România decât în Germania. S-a mutat în țara noastră de ani buni
Capital.ro
Schimbare la ITP în România. Șoferii vor fi controlați direct în mers: Alertă automată, oprire și amendă
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj