Finanţele prezintă doar numărul adreselor prin care MAI a transmis solicitările primarilor

Ministerul Finanţelor a primit de la Ministerul Administraţiei şi Internelor două adrese prin care au fost transmise solicitările asociaţilor reprezentative ale autorităţilor locale de majorare a taxelor, susţine MFP, în replică la acuzele USL privind declaraţiile ministrului Gheorghe Ialomiţianu.
Romania TV
28 dec. 2011, 17:56
Finanţele prezintă doar numărul adreselor prin care MAI a transmis solicitările primarilor

USL a solicitat miercuri demisia de urgenţă a ministrului Finanţelor, Gheorghe Ialomiţianu, pe motiv că acesta ar fi minţit în legătură cu presupusa cerere de majorare a taxelor şi impozitelor locale venită din partea primarilor, USL calificându-l „incompetent, iresponsabil şi mincinos”.

Majorarea cotelor adiţionale la impozitele şi taxele locale a fost solicitată de către asociaţiile municipiilor, oraşelor şi comunelor din România la întâlnirile conducerii Ministerului Administraţiei şi Internelor cu reprezentanţii acestor organizaţii. Ca urmare a acestor întâlniri Ministerul Administraţiei şi Internelor a transmis, conform prevederilor legale, către Ministerul Finanţelor Publice solicitările asociaţiilor municipiilor, oraşelor şi comunelor din România prin adresele: adresa nr.1019750/DPFBL/09.12.2011 prin care se transmite solicitarea Asociaţiei Comunelor din România de majorare a cotelor adiţionale la impozitele şi taxele locale în cadrul întâlnirii pe care aceştia au avut-o, în data de 22.11.2011 cu reprezentanţii Ministerului Administraţiei şi Internelor; adresa nr.1019809/DPFBL/19.12.2011 prin care se transmit solicitările, domnului Emil Drăghici, primarul comunei Vulcana Băi şi preşedinte al Asociaţiei comunelor din România, domnului Teodor Dumitru Banciu, primarul oraşului Sălişte şi preşedinte al Asociaţiei oraşelor din România şi a domnului Tudor Pendiuc, primarul municipiului Piteşti şi preşedinte al Asociaţiei municipiilor din România, de majorare a cotelor adiţionale la impozitele şi taxele locale de la 20% la 50%. Prin adresa nr.101/06.12.2011 transmisă la Ministerul Finanţelor Publice de către preşedintele Asociaţiei comunelor din România, domnul Emil Drăghici, se solicită modificarea art.287 din Legea 571/2003 privind codul fiscal în ceea ce priveşte modul de stabilire a cotelor adiţionale la impozitele şi taxele locale„, se arată într-o informare de presă transmisă de Ministerul Finanţelor Publice.

Potrivit USL, autorităţile locale, în general, şi Asociaţia Municipiilor din România, în special, nu au solicitat Guvernului majorarea de la 20% la 50% a limitei până la care pot fi crescute taxele locale şi la nivel local s-au adoptat deja hotărâri prin care taxele nu se vor modifica în 2012 faţă de nivelul din 2011.

Ministrul Ialomiţianu a încercat să legitimeze printr-o minciună intenţia Guvernului din care face parte de a lovi din nou în populaţie şi de a băga încă o dată mâna în buzunarele românilor. Aceasta este o nouă dovadă a faptului că politicile înguste ale austerităţii, pe care actuala putere continuă să le promoveze sunt falimentare„, menţionează USL.

Ialomiţianu a anunţat marţi, într-o întâlnire cu presa, că propunerile de majorare a taxelor locale au venit chiar din partea reprezentanţiilor primarilor, adică a asociaţiilor de profil, fără să precizeze clar care dintre asociaţii a făcut aceste solicitări.

Ialomiţianu a afirmat doar că există două propuneri, una de eliminare a pragului maxim de majorare, de 20% pe an, iar cea de-a doua de creştere a pragului de la 20% la 50%. Ministrul Finanţelor a arătat că are obligaţia să prezinte Guvernului solicitările, precizând totodată că prima propunere nu are nicio şansă de a fi aprobată, întrucât Ministerul Justiţiei consideră că o astfel de măsură ar fi neconstituţională.

Prin precizările transmise miercuri presei, Ministerul Finanţelor Publice nu probează veridicitatea declaraţiei ministrului Ialomiţianu, ci mută, practic, responsabilitatea la Ministerul Administraţiei şi Internelor.

De remarcat că singura menţiune directă, respectiv adresa transmisă Ministerului Finanţelor de către preşedintele Asociaţiei comunelor din România, Emil Drăghici, nu precizează care a fost în fapt solicitarea cuprinsă în document.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Dana Badea a recunoscut! Costel Biju a fost bărbatul vieții ei! Cum a reacționat „Regele TikTok-ului” atunci când a auzit
Fanatik.ro
Universitatea Craiova visează la event după 35 de ani: “Îmi place atitudinea lor! În 1991 erau mult mai mulți olteni”. Exclusiv
Capital.ro
Carte electronică de identitate 2026. Când expiră vechile buletine. Până când mai sunt valabile cărțile de identitate
Playtech.ro
Răsturnare de situație în cazul adolescentei de 16 ani care s-ar fi electrocutat. Ce au descoperit medicii după ce i-au făcut analizele
Adevarul
De ce nu a semnat România Carta Consiliului pentru Pace și ce a obținut Nicușor Dan prin vizita în SUA
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O adolescentă de 16 ani a fost găsită în stare de inconștiență lângă fire de înaltă tensiune căzute pe o stradă din București
iamsport.ro
Florin Tănase l-a sunat pe Prunea după ce fostul portar îl criticase! Ce i-a spus decarul FCSB l-a lăsat mască: ”Te-ai luat de mine!”
MediaFlux
Alocația pentru copiii de peste 18 ani. Ministerul Muncii clarifică procedura pentru Mediaflux
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat