Firea, despre legea achiziţiilor publice: Toţi suntem blocaţi, am fost nemulţumiţi de cum a ieşit textul

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, susţine că nu este permis ca modificarea legii achiziţiilor publice să permită în continuare unei companii care nu a participat la o licitaţie să o conteste. Ea spune că toţi primarii din ţară sunt blocaţi şi nu pot să facă proiecte din această cauză, toţi au fost nemulţumiţi de forma actuală a legii, dar nimeni nu a îndrăznit să vorbească pentru “a nu supăra şi a nu deranja”.
Romania TV
05 sept. 2018, 19:50
Firea, despre legea achiziţiilor publice: Toţi suntem blocaţi, am fost nemulţumiţi de cum a ieşit textul

“Câtă vreme am spus toţi că nu este posibil să permiţi prin legea achiziţiilor ca o companie care nici măcar nu participă la licitaţie să conteste acea licitaţie şi în continuare se întâmplă acest lucru, fapt confirmaţi de toţi colegii mei din ţară şi toţi suntem blocaţi, şi toţi am fost nemulţumiţi de cum a ieşit textul de modificare a legii achiziţiilor, dar nimeni nu a îndrăznit să vorbească. Să nu supărăm, să nu deranjăm, suntem în an Centenar, trebuie să fim solidari, să fim uniţi, iar rând pe rând dăm decontul”, a spus Gabriela Firea, la Antena 3.

Firea a relatat un moment dintr-o şedinţă a Comitetului Executiv, în care ministrul Transporturilor, Lucian Şova, i-a prezentat lui Liviu Dragnea faptul că la toate autostrăzile din ţară sunt blocaje, iar liderul PSD a spus că „e o nenorocire”.

„Să vă dau un exemplu de ipocrizie. În CEx, ministrul Transporturilor a fost invitat de Dragnea să spună care este stadiul activităţii la autostrăzi. Domnul ministru a zis ce blocaje are, dragnea a luat cuvântul – şoc – şi spune: E o nenorocire. Constat că ne spuneţi doar de probleme. Că X a contestat pe Y… Că firma cutare a contestat… că suntem blocaţi peste tot.  Îmi muşcam limba. Îmi venea să explodez. Le-am făcut semn şi câtorva colegi. Nu vă supăraţi, noi am avut o dezbatere largă despre modificarea legii achiziţiilor publice”, a mai spus Firea.

Pe 7 mai, liderul PSD, Liviu Dragnea, anunţa că în şedinţa Biroului Permanent Naţional s-a discutat despre legea achiziţiilor publice, care este deja finalizată şi pusă în procedură de transparenţă. El susţinea atunci că în România n-a fost niciodată lipsă de bani, ci investiţiile au fost împiedicate din cauza “procedurilor birocratice” şi a “frânei”.

“S-a discutat şi despre legea achiziţiilor publice, este finalizată, pusă în procesul de transparenţă. Urmează să mai aibă în aceasta săptămâna (premierul – n.r.) întâlniri cu reprezentanţii administraţiilor locale şi dacă vor conveni, vor completa, îmbunătăţi legea, pentru că este şi aici o lege care a reprezentat o frână în investiţiile şi mari, şi mici din România. (…) Problema principală n-a fost niciodată în România lipsa de bani, ci procedurile birocratice şi frâna. Şi acum în ministere încă mai există oameni prin eşaloanele doi, poate chiar patru, care fac orice ca să blocheze astfel de investiţii”, spunea Dragnea.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Transformare în stil Kim Kardashian pentru Georgina Rodriguez. Cum a apărut iubita lui Cristiano Ronaldo
Capital.ro
Limite la banii cash în diaspora. Plățile pe care românii din Italia le pot face doar cu cardul. În Spania, e de 5 ori mai strict
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi