Firea răspunde propunerii lui Ponta de a fi candidatul Pro România la Primăria Capitalei: „Nu dau lovituri de palat”

Gabriela Firea, primarul general al Capitalei, a refuzat, în direct la România TV, propunerea lui Victor Ponta de a candida la Primăria Capitalei din partea Pro România. Edilul Capitalei a explicat că nu trădează chiar dacă PSD a trecut printr-o "situaţie grea", iar "epoca domnului Dragnea a lăsat urme sfâşietoare pentru partid".
Romania TV
08 iul. 2020, 18:46
Firea răspunde propunerii lui Ponta de a fi candidatul Pro România la Primăria Capitalei:

Invitată în studioul România TV, Gabriela Firea i-a explicat jurnalistului Victor Ciutacu faptul că „românii vor vota în toată ţara la primării oamenii pe care-i consideră competenţi. Nu vor vota stânga sau dreapta”:

„Domnul Ponta a spus că, fără PSD, Gabriela Firea ar lua mai multe voturi ca independent. Odată ce am intrat în acest partid e ca într-o căsătorie. Nu trădezi. Eşti până la capăt.

Partidul a trecut printr-o situaţie grea şi epoca domnului Dragnea a lăsat urme sfâşietoare pentru partid. Când partidul începe să aibă probleme, de obicei ca într-o corabie, şobolanii fug atunci când corabia se scufundă. PSD-ul nu se scufundă”, a declarat Gabriela Firea. 

Edilul Capitalei a dat de înţeles că nu este un „aventurier politic”. 

„Nu plec. Nu dau lovituri de palat. Nu sunt o persoană care să meargă pe planuri strict personale şi nu sunt un aventurier politic.

Înfrângerea mea la Primărie ar fi un motiv de bucurie pentru multe persoane”, a explicat primarul general al Capitalei.

Ce propuneri a primit Gabriela Firea ca să renunţe la candidatura la Primăria Capitalei

„Mi s-a propus să mă duc la Senat sau în eventualitatea în care PSD, printr-o alianţă cu Pro România, să fiu una dintre propunerile valide de prim-ministru. Mă ajutau să avansez, dar de fapt voiau să scape de candidatura mea la Primăria Capitalei.

Nu îmi este teamă de o înfrângere. Nu îmi este ruşine de activitatea mea”, a afirmat Gabriela Firea, la România TV.

Gabriela Firea: „Nu mă retrag din cursa pentru Primăria Capitalei! Pot să vină şi 10 candidaţi”

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Sofia Vicoveanca, primele declarații de când s-a externat din spital! Artista a suferit un infarct
Fanatik.ro
Olimpiu Moruțan, salariu uriaș la Rapid! Dan Șucu îl plătește „regește” pe internaționalul român revenit în SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Secretul succesului lui Călin Georgescu. Traian Băsescu a analizat tot: Un șarlatan carismatic, care a știut să-i păcălească
Playtech.ro
Adevărul despre spălarea cărnii de pui înainte de gătire: ce spun specialiștii, cum este mai bine să faci
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Fostul arbitru care ar fi fost amenințat cu pistolul de Gigi Becali a rupt tăcerea
MediaFlux
Nu se știe dacă sunt români în cazul accidentului feroviar din Spania. MAE s-a autosesizat. Președintele Nicușor prezintă condoleanțe
stirilekanald.ro
Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend