Firicel nu mai scapă de probleme! Actorul Cuzin Toma s-a trezit chemat la tribunal. Care este motivul

Îndrăgitul ”Firicel” din serialul Las Fierbinți nu mai scapă de probleme! Potrivit portalului instanțelor de judecată, actorul Cuzin Toma a fost reclamat de două firme, în calitate de președinte al unei asociații culturale care anul trecut a organizat un festival de teatru, muzică și film, iar în unul dintre dosare primul termen va avea loc pe 19 aprilie 2024. Vezi mai jos toate detaliile.
Filip Stan
01 apr. 2024, 11:54
Firicel nu mai scapă de probleme! Actorul Cuzin Toma s-a trezit chemat la tribunal. Care este motivul

Actorul Cuzin Toma abia ce scăpase de procesele cu banca și asociația CREDIDAM, pe care acesta le-a dat în judecată, însă actorul din Las Fierbinți s-a trezit chemat la tribunal, din cauza unor datorii.

Citește și Cum arată Firicel când nu joacă în Las Fierbinţi. Actorul Toma Cuzin este de nerecunoscut, transformare radicală

Actorul Cuzin Toma este citat în fața judecătorilor, în calitate de președinte al asociației culturale care anul trecut a organizat un festival de film, teatru și muzică.

Reclamat de două firme

Potrivit portalului instanțelor de judecată, actorul Cuzin Toma a fost reclamat de două firme, în calitate de președinte al unei asociații culturale care anul trecut a organizat un festival de teatru, muzică și film, iar în unul dintre dosare primul termen va avea loc pe 19 aprilie 2024.

Vreme de ani buni, Cuzin Toma s-a judecat cu CREDIDAM (Asociația Centrul Român pentru Administrarea Drepturilor Artiștilor Interpreți), ca să îi dea banii cuveniți: aproape jumătate de milion de euro. Toată răbdarea s-a soldat cu victoria lui Firicel.

„Admite cererea. Obligă pârâta (CREDIDAM – n.r.) să plătească reclamantului (Cuzin Toma – n.r.) suma de 2.025.000 lei reprezentând remuneraţie, la care se va calcula dobândă legală.

Obligă pârâta să plătească reclamantului cu titlu de cheltuieli de judecată suma de 3.500 lei reprezentând onorariu avocat”, a fost decizia instanței de fond.

Îndrăgitul actor i-a dat în judecată și pe reprezentanții băncii de la care luase un credit în franci elvețieni și a obținut modificarea ratelor, în baza unui schimb valutar stabilit de instanță.

Citește și Un nou dosar pentru Firicel, din Las Fierbinţi. De data asta actorul a fost prin conducând cu permisul suspendat

„Dispune adaptarea contractului de credit ipotecar nr. …/08.07.2007 în sensul că începând cu data comunicării notificării către contestatoare, cursul de schimb valutar pentru 1 CHF se va calcula ca medie aritmetică între cursul de schimb valutar publicat de Banca Naţională a României la data încheierii contractului de credit (08.07.2007) şi cursul de schimb valutar publicat de Banca Naţională a României la data plăţii, fără ca noul curs de schimb valutar obţinut să înregistreze o creştere de peste 52,6% faţă de cursul existent la data încheierii contractului de credit”, a decis Judecătoria Sectorului 3 Bucureşti, în procesul actorului.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Cât costă mașina rară găsită în garajul companiei Nordis. Doar cinci exemplare mai sunt înregistrate în România
Capital.ro
Călin Georgescu, trimis în judecată. Traian Băsescu, anunț direct pentru ambasadorul Rusiei: Fugiţi, că aveţi un OZN!
Playtech.ro
Cum să gătești ceapa de două ori mai repede și cu o aromă mult mai intensă. Oamenii de știință spun ca ai nevoie de un singur ingredient
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
BREAKING | Toto Dumitrescu a fost prins de Poliția Română! Ce urmează acum
iamsport.ro
EXCLUSIV | Uluitor! Ce sumă uriașă de bani încasează Fabrizio Romano anual din colaborarea cu o cunoscută publicație de sport. Fotbaliștii din SuperLiga visează la un asemenea salariu
MediaFlux
ANAF verifică nunțile și evenimentele. Șeful Fiscului anunță ce vizează exact inspectorii
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor