Firma lui Nini Săpunaru, urmărită penal de DNA. Câte contracte a încheiat cu statul

DNA Iaşi anchetează o serie de contracte încheiate cu statul de către o firmă la care Nini Săpunaru a avut până acum câteva săptămâni 49,5% din acţiuni. Potrivit evz.ro, respectiva firmă a încheiat zeci de contracte cu statul, toate prin metoda achiziţiei directe.  
Romania TV
24 aug. 2013, 09:27
Firma lui Nini Săpunaru, urmărită penal de DNA. Câte contracte a încheiat cu statul

După ce fostul ministru al Transporturilor Relu Fenechiu a fost condamnat, în primă instanţă, la închisoare în dosarul „Transformatorul”, iar Ovidiu Silaghi, cel care trebuia să-l înlocuiască urmează a fi urmărit penal de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, acum trei zile, că persoana care va prelua conducerea Ministerului Transporturilor va fi un om cu greutate politică şi experienţă administrativă, care vreme de ani de zile nu a avut probleme cu ANI şi nici cu DNA.

Urmăriţi penal de un an Potrivit declaraţiei de avere, Nini Săpunaru a menţionat, pe 13 iunie 2013, că deţine 49,5% din firma SC Euro Proiect SRL din Focşani. Când EVZ a verificat la Registrul Comerţului acţionariatul acestei firme, pentru a vedea cu cine este partener fostul şef al vămilor, am observat că reprezentanţii RECOM atrag atenţia că această firmă este urmărită penal, iar Nini Săpunaru nu mai este acţionar al firmei. Unicul proprietar este acum Dorinel Modreanu, cumnatul lui Săpunaru.

Contactat telefonic de către EVZ şi întrebat despre ce urmărire penală este vorba, cumnatul lui Nini Săpunaru ne-a declarat: „Este vorba despre o anchetă a DNA Iaşi, care a demarat acum un an. Procurorii anchetează o serie de contracte pe care le-a încheiat firma”. Întrebat de EVZ despre ce contracte este vorba, cumnatul lui Nini Săpunaru ne-a spus că nu vrea să ne dea detalii la telefon.

SC Euro Proiect SRL din Focşani, la care Nini Săpunaru a deţinut, până acum câteva săptămâni, 49,5% din acţiuni, a încheiat zeci de contracte cu diverse instituţii de stat. Potrivit declaraţiilor de interese ale deputatului de Vrancea, Euro Proiect a primit în ultimii doi ani 41 de contracte de la diverse primării din localităţi ce aparţin de judeţul pe care îl reprezintă în Parlament. Toate aceste contracte au fost obţinute de firma fostului şef al vămilor prin metoda achiziţiei directe.

Niciunul din cele 41 de contracte nu a fost obţinut prin licitaţie publică. Cuantumul lor este de 1.256.657 de lei. Jumătate de milion de lei au fost obţinuţi în 2011, iar 681.454 de lei, în 2012. Interesant e faptul că, anul trecut, firma lui Nini Săpunaru a avut o cifră de afaceri de 1.135.161 de lei, în timp ce contractele cu statul au fost în valoare de 681.454 de lei, adică 60% din venituri.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
FCSB a pus ofertele pe masă! MM Stoica: ”3 jucători”. Marea surpriză pe care o pregătește campioana României
Capital.ro
Comisia Europeană pregătește o nouă taxă pentru alimente. Se va aplica în toate țările membre, inclusiv România
Playtech.ro
Condens pe geamuri: de ce apare și 5 metode rapide să-l elimini
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume