Retrageri masive din băncile greceşti. Depozitele, la cel mai redus nivel din 2006

Companiile şi populaţia au continuat să-şi retragă depozitele din băncile din Grecia într-un ritm rapid în ianuarie, a anunţat, luni, Banca Centrală Europeană (BCE), acesta fiind un nou semn al declinului încrederii în sistemul bancar al ţării.
Romania TV
27 feb. 2012, 15:31
Retrageri masive din băncile greceşti. Depozitele, la cel mai redus nivel din 2006

Depozitele sectorului privat din băncile elene au scăzut cu proape 3% în ianuarie, al doilea mare declin de la începutul crizei, până la 174,9 miliarde de euro, cel mai scăzut nivel din noiembrie 2006. În decembrie depozitele au crescut uşor.

La nivelul actual, depozitele bancare sunt cu 28% sub maximul record atins în decembrie 2009.

Scăderea din ianuarie reflectă temerile legate de ce se va întâmpla cu banii din bănci în cazul în care Grecia ar ieşi din zona euro, dar şi îngrijorarea privind fragilitatea sistemului bancar, care va trebui recapitalizat rapid, parte a celui de-al doilea pachet de ajutor financiar extern de la ţările zonei euro şi FMI.

Depozitele private din Portugalia şi alte state de la periferia zonei euro au evoluat uşor mai bine. În Portugalia au înregistrat o creştere foarte redusă, la 233,2 miliarde de euro, iar în Italia, Irlanda şi Spania au scăzut uşor.

Pierderile mari de depozite cauzează probleme majore băncilor, care trebuie să găsească surse alternative de finanţare pentru a-şi reface rezervele de capital sau să-şi reducă afacerile.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Bomba finalului de an! Mihai Stoica a primit ofertă să plece de la FCSB: „Bani mai mulți decât aici”
Capital.ro
Interdicția motoarelor cu ardere internă. UE face un pas înapoi. Virgil Popescu: E timpul să corectăm o greșeală istorică
Playtech.ro
De ce nu iese maioneza de post pufoasă. Ce ingredient strică totul
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Ce zodii simt nevoia de schimbare înainte de finalul anului
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul