Fiul despre Zina Dumitrescu: E o persoană care, la vârsta a patra, nu poate fi lăsată singură VIDEO

Cătălin Negreanu a negat faptul că şi-ar fi forţat mama să se interneze în căminul de bătrâni din judeţul Dâmboviţa. El a spus că a adus-o aici pe Zina Dumitrescu pentru că "este o persoană care, la vârsta a patra, nu poate fi lăsată singură".
Romania TV
04 ian. 2012, 11:53
Fiul despre Zina Dumitrescu: E o persoană care, la vârsta a patra, nu poate fi lăsată singură VIDEO

Cătălin Negreanu a apărut în faţa presei pentru a clarifica lucrurile. El a spus că în ultimul timp informaţiile despre Zina Dumitrescu apărute în presă s-au transformat într-un show mediatic.

Am adus-o pe mama aici în urmă cu ceva timp, pentru că ştiam că urma să plec  din ţară în perioada sărbătorilor şi pentru că este o persoană care, la vârsta a patra, nu poate să fie lăsată singură. Am considerat că într-un centru, în care se află sub îngrijire permanentă, este mult mai bine pentru ea. Ceea ce este foarte adevărat„, a declarat fiul Zinei Dumitrescu.

Negreanu a precizat că mama sa nu a fost adusă împotriva voinţei sale.

Nimic mai fals. Este adevărat că, în momentul în care i-am spus că este mai bine decât să stea singură  acasă, să fie într-un loc unde să fie îngrijită 24 de ore din 24, n-a ştiut despre ce este vorba, nu a fost convinsă de acest lucru. Dar între timp s-a convins că este foarte, foarte, foarte bine pentru ea. Nu are nici un fel de probleme medicale, nu suferă de absolut nimic„, a mai spus Negreanu.

El a arătat că mama sa are o personalitate foarte puternică şi, chiar fiind şi fiul ei, i-ar fi greu să o convingă sa facă ceva dacă ea nu-şi doreşte.

Negreanu a spus că Zina Dumitrescu va mai sta la azil.

Va mai sta aici o perioadă. Când vom considera că a venit momentul, se va întoarce acasă. Se simte foarte bine (…) S-a retras din viaţa publică în urmă cu ceva timp. (…) Ne dorim în momentul de faţă să respectaţi intimitatea unei persoane care nu-şi mai doreşte nici să apară la televizor, nici să fie pe prima pagină a ziarelor sau în presa mondenă„.

Nu este un azil. Este un centru de îngrijire. Va mai sta o săptămână, poate două, poate trei, cât vom considera necasar şi eu şi ea„, a completat fiul Zinei Dumitrescu.

El a mai spus că mama sa îşi doreşte să rămână la centru, fiind „bine îngrijită pentru o persoană de vârsta a patra”.

Se află ca la o pensiune, unde este îngrijită 24 de ore din 24. Nu şi-a dorit să stea acasă şi să vină cineva la ea. (…) Este foarte, foarte OK”, a conchis Negreanu.

Zina Dumitrescu se află din luna noiembrie la Green House Residence, un centru privat pentru bătrîni, situat în comuna Mătăsaru, judeţul Dâmboviţa.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Aproape de un record la FCSB – Csikszereda! E de necrezut câte bilete s-au vândut până în dimineața meciului. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă banii în România. Schimbare istorică a bancnotelor de la 1 februarie 2026. E o premieră în ultimii 25 de ani
Playtech.ro
Ce înseamnă dacă sticla de Coca Cola are capac galben. Detaliul la care puțini s-ar fi gândit, până acum
Adevarul
Cum poți afla dacă ai radon în casă. Harta zonelor sensibile și riscurile gazului radioactiv
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Cunoscutul milionar a dezvăluit ce bacșiș l-a învățat Giovanni Becali să lase la restaurant: ”Nu te sfătuiesc să faci așa!”
MediaFlux
Amenda pe care o primești dacă nu aprinzi luminile de ceaţă. Risc crescut de accidente
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil